Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Złodzieje trakcji elektrycznej w areszcie

Data publikacji 14.01.2010

Kryminalni z mazowieckiej komendy, przy współpracy z funkcjonariuszami z Ostrowi Mazowieckiej, rozbili grupę przestępczą zajmująca się kradzieżami napowietrznych trakcji kolejowych. Przestępcy nie zważając na ciężkie warunki pogodowe usiłowali ukraść ponad 200 metrów linki, co doprowadziłoby do paraliżu komunikacyjnego na międzynarodowej trasie Warszawa - Białystok. Wczoraj mężczyźni usłyszeli zarzuty usiłowania kradzieży i decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na dwa miesiące.

Do zatrzymania doszło w miejscowości Szulborze Wielkie, na międzynarodowej trasie kolejowej Warszawa - Białystok. Ostrowscy kryminalni, zatrzymali pięciu mężczyzn, po tym jak ci przygotowując się do przestępstwa rozbili izolatory na słupach i na linii umieścili zawieszkę zabezpieczającą przed porażeniem prądem. Usiłowali ukraść ponad 200 metrów miedzianej linki energetycznej.

Policjanci, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia znaleźli porzucony przez sprawców samochód i narzędzia (m.in. nożyce do cięcia drutu i siekierę) służące do popełnienie przestępstwa. Podjęte przez funkcjonariuszy poszukiwania sprawców doprowadziły do ich zatrzymania kilkaset metrów od miejsca przestępstwa. Jak ustalili śledczy mężczyźni poruszali się dwoma autami, osobowym i busem, które dla utrudnienia identyfikacji właściciela były nieprzerejestrowane. Zatrzymani to mieszkańcy Zabrza, w wieku od 28 do 58 lat. Wszyscy mają przeszłość kryminalną a ponadto podejrzewani są również o dokonanie podobnych kradzieży linii trakcyjnych na terenie województwa mazowieckiego i całego kraju.

Udaremnienie przez policję dokonania kradzieży zapobiegło wielogodzinnemu paraliżowi na międzynarodowej trasie kolejowej Warszawa – Białystok. Chaos, który powstałby na skutek zatrzymania pociągów przy panujących warunkach atmosferycznych mógłby przyczynić się do stworzenia dużego zagrożenia dla zdrowia a nawet życia podróżnych.

Mężczyźni usłyszeli już zarzuty usiłowania kradzieży i decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na dwa miesiące. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

To nie pierwszy sukces mazowieckich policjantów w walce z plagą kolejowych kradzieży. We wrześniu ubiegłego roku mazowieccy policjanci współpracując z Prokuraturą Okręgową w Ostrołęce rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która trudniła się kradzieżą miedzianych linek nośnych z trakcji elektrycznych nad torami kolejowymi. Zatrzymano wtedy osiem osób, z których pięć sąd tymczasowo aresztował na okres 3 miesięcy.

(źródło: KWP w Radomiu)

 

Powrót na górę strony