Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży” - ferie 2010

Data publikacji 15.01.2010

W niektórych województwach naszego kraju zaczynają się ferie zimowe. Policjanci ruchu drogowego rozpoczynają działania „Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży”, które będą polegały między innymi na wzmożonych kontrolach autokarów i samochodów osobowych. Wszystko po to, aby najmłodsi, dla których rozpoczęły się ferie bezpiecznie dotarli do miejsc swojego wypoczynku.

Policjanci ruchu drogowego rozpoczynają działania „Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży”. Grafik kontroli przeprowadzanych przez funkcjonariuszy jest dostosowany do terminów rozpoczynających się ferii w danym regionie.

Działania będą się odbywały w następujących terminach:

• 18 stycznia - 31 stycznia dla województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego,
• 25 stycznia – 7 lutego dla województw podlaskiego i warmińsko- mazurskiego,
• 1 – 14 lutego dla województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego,
• 15 – 28 lutego dla województw lubelskiego, pomorskiego, śląskiego, łódzkiego i podkarpackiego.

W czasie planowanej akcji policjanci zwrócą szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci zarówno w autokarach jak i w samochodach osobowych. Będą też sprawdzali stan trzeźwości kierowców i zwracali uwagę na prędkość jazdy.

Przewóz osób, a szczególnie dzieci, musi odbywać się całkowicie sprawnym autokarem - wydaje się to być nakazem oczywistym. Jednakże przeprowadzane każdego roku akcje policyjne („Bezpieczne Wakacje” i „Bezpieczne Ferie” ) ujawniają przypadki przerażającej beztroski i braku odpowiedzialności. Zużyte opony, niesprawne hamulce, czy braki w przepisowym oświetleniu pojazdu - to najczęstsze, ale wcale nie jedyne mankamenty.

Dlatego funkcjonariusze przypominają opiekunom i rodzicom, że jeśli na miejsce zbiórki podjedzie autokar, co do którego będą mieli podejrzenia, że jest niesprawny albo też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może być pod wpływem alkoholu, to należy wówczas wezwać Policję. Tu nie może być, najmniejszego pobłażania! Lepiej spóźnić się na zamówiony posiłek, albo nawet wyjechać o dzień później, niż dopuścić do sytuacji, gdy bezpieczeństwo dzieci jest zagrożone.

Bezpieczna podróż autokarem

Potrzebę sprawdzenia autokaru organizatorzy wyjazdu mogą zgłosić Policji z wyprzedzeniem. Wówczas patrol przyjedzie na miejsce zbiorki i skontroluje pojazd oraz kierowcę.

Uczulamy nauczycieli oraz rodziców pomagających organizować zimowy wypoczynek, aby przykładali dużą wagę do kwestii związanej z wynajęciem autokaru. Pewne informacje świadczące o należytym przygotowaniu pojazdu i kierowcy, mogą uzyskać sami, np. poprosić o okazanie badania technicznego pojazdu, sprawdzić z którego roku jest autobus i ile ma przejechanych kilometrów na liczniku, czy obejrzeć opony. Pojazdy bardzo wyeksploatowane, nawet jeśli są przygotowane do drogi, stwarzają ryzyko awarii w czasie podróży.

W trakcie jazdy autokarem dzieciom nie wolno: spacerować po wnętrzu pojazdu; wychylać się przez okna, stawać na siedzeniach, opierać się o drzwi. Takie zachowania, oprócz tego, że są niebezpieczne rozpraszają uwagę kierującego. Postoje powinny być organizowane wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej na oznakowanych parkingach.

Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym (art. 57 ust.1) na pojeździe przewożącym zorganizowaną grupę dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat, umieszcza się z przodu i z tylu tablice barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. Kierujący takim pojazdem jest zobowiązany włączać światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci.
Kierującemu autobusem w czasie przewożenia osób nie wolno palić tytoniu i spożywać pokarmów. Zabrania mu się także oddalania od pojazdu gdy silnik jest włączony.

Kierowca, od którego zależy bezpieczeństwo uczestników wycieczki powinien być wypoczęty i wyspany!

Czas prowadzenia pojazdu i odpoczynku – wybrane zagadnienia:

1. Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać:
- norma – 9 godzin,
- przedłużony – 10 godzin 2 razy w tygodniu.
2. Dopuszczalny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać:
- w tygodniu – 56 godzin,
- w ciągu dwóch kolejnych tygodni – 90 godzin.
3. Maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez przerwy – 4 godziny 30minut.
4. Przerwa w prowadzeniu pojazdu, – co najmniej 45 minut lub, co najmniej 15 minut i następna, co najmniej 30 minut.
5. Dzienny okres odpoczynku – norma, co najmniej 11 nieprzerwanych godzin w każdym 24 godzinnym okresie, skrócony - do 9 godzin 3 razy w tygodniu.

Następnym ważnym elementem podróży jest zatrzymywanie się na trasie. Podobnie jak w przypadku miejsca zbiórki, miejsce postoju musi być bezpieczne dla podróżujących autokarem i innych użytkowników dróg. Dzieci, należy uprzedzić, że na parkingu także odbywa się ruch pojazdów: podjeżdżają samochody, kierowcy wykonują manewry, np. cofania.

Pasażerowie nie powinni wsiadać i wysiadać z autokaru od strony jezdni ani też wychodzić na jezdnię zza pojazdu. Musimy też pamiętać, by po każdym postoju sprawdzić stan liczebny grupy!

Opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci. W sytuacji, gdy kierowca autokaru łamie zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, rozmawia przez telefon komórkowy itp.) powinni zdecydowanie zwrócić mu uwagę.

Każdy autokar powinien być wyposażony w apteczkę. Dobrze świadczy o przezorności opiekuna, jeśli dodatkowo weźmie ze sobą podstawowe leki i środki opatrunkowe.

Podstawowe rady dotyczące wyjazdów:

• kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy,
• miejsca przy drzwiach są zarezerwowane dla osób dorosłych; dziecko przy drzwiach siedzieć nie powinno,
• w przypadku wycieczek autokarowych najlepiej gdy jeden opiekun powinien przypada na 15 osób,
• przejścia w autokarze powinny pozostawać wolne,
• jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, przewożone nim dzieci musza mieć je zapięte,
• kierownik lub opiekun uczniów biorących udział w wyjeździe zagranicznym powinien znać język obcy w stopniu umożliwiającym porozumiewanie się w skraju docelowym,
• uczestnicy wycieczek i imprez powinni być objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Przypominamy też, że podczas podróży samochodem osobowym dzieci powinny mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, podobnie jak ich rodzice, a młodsze dzieci muszą podróżować w specjalnych fotelikach.


Ferie w miejscu zamieszkania

Nie wszystkie dzieci wyjadą na ferie, większość zostanie w miejscu zamieszkania. Przed feriami warto przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone.

Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku, a także w dzień, gdy pada deszcz lub śnieg, są przez kierowców słabiej dostrzegani. Na dodatek droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę w porze jesienno-zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Dla lepszej widoczności dziecko powinno mieć przy sobie element odblaskowy, np. kamizelkę, opaskę, latarkę.

Następną sprawą są zabawy na śniegu. Nauczyciele i rodzice koniecznie muszą przypomnieć dzieciom o tym, że nie wolno ryzykować zjeżdżania z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg. Pokusa jest bardzo silna, lecz ryzyko wpadnięcia pod pojazd duże.

Powrót na górę strony