Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Handlowali fałszywymi fakturami – wyłudzali VAT

Data publikacji 19.01.2010

Funkcjonariusze CBŚ wspólnie z pracownikami Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem fałszywymi fakturami na dużą skalę. Wśród 6 zatrzymanych osób jest 33-letni Marian S. – organizator przestępczego procederu, polegającego na wyłudzaniu podatku VAT. Policjanci zabezpieczyli również kilka tysięcy fikcyjnych faktur, które spowodowały straty Skarbu Państwa nie mniejsze niż 20 mln zł. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Wczorajsze zatrzymanie sześciu osób, w tym lidera grupy i pracującej dla niego księgowej - to efekt wspólnej pracy policjantów Centralnego Biura Śledczego oraz funkcjonariuszy Wywiadu Skarbowego w Lublinie wspieranych przez Grupę Realizacyjną Ministerstwa Finansów. Działania te doprowadziły do rozbicia grupy przestępczej zajmującej się wytwarzaniem fałszywych faktur i ich sprzedażą innym firmom w celu wyłudzenia podatku VAT.

Jak ustalili śledczy, przestępczy proceder trwał od 2005 r. Zatrzymany 33-letni lider grupy prowadził firmę założoną na terenie powiatu wołomińskiego. Była ona tylko jednym z ogniw tego nielegalnego procederu. Mężczyzna podobne firmy rejestrował na inne osoby tzw. słupy. Przestępczy łańcuszek polegał na wytwarzaniu fikcyjnych faktur za m.in. usługi telemarketingowe w jednej z firm i przekazywaniu ich do następnej. Opiewające na wysokie kwoty faktury za nieistniejącą usługę były następnie sprzedawane kolejnym firmom. Te natomiast występowały o zwrot podatku VAT, który liczony był od wartości fikcyjnych faktur. Kilka procent tej wartości trafiało bezpośrednio do kieszeni przestępców.

Wstępne ustalenia wskazują, że kwota jaką w wyniku tego procederu utracił Skarb Państwa jest nie mniejsza niż 20 milionów złotych.

Funkcjonariusze CBŚ w tej sprawie zatrzymali wczoraj 6 osób. Wśród nich jest lider grupy przestępczej - 33-letni Marian S oraz 32-letnia Bożena K., która zajmowała się księgowością nielegalnego procederu. Pozostali zatrzymani to osoby w wieku od 31 do 62 lat, które w przestępczym łańcuszku pełniły rolę tzw. słupów. Funkcjonariusze zabezpieczyli również komputery oraz kilka tysięcy fałszywych faktur, które były wykorzystywane do wyłudzania pieniędzy od Skarbu Państwa.

Jak mówią policjanci pracujący nad sprawą, ma ona charakter rozwojowy. W dalszym ciągu trwa wyliczanie wyłudzonego podatku VAT. Funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań członków grupy. Sprawę nadzoruje Wydział VI ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

(źródło: KWP w Lublinie)

Powrót na górę strony