Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa kradnąca maszyny budowlane

Data publikacji 19.01.2010

Wrocławscy policjanci rozbili grupę zajmującą się kradzieżami maszyn budowlanych. Do chwili obecnej funkcjonariusze zatrzymali 3 osoby podejrzane o kradzieże i paserstwo. Sprawcy ukradli ok. 30 koparko- ładowarek o wartości ponad 2 milionów złotych. Funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Wczoraj w ręce wrocławskich policjantów wpadł 33-letni mężczyzna podejrzany o kradzież 16 koparek-ładowarek o wartości nie mniejszej niż 1,5 miliona złotych. To trzecia osoba zatrzymana w związku z rozbitą grupą zajmującą się kradzieżami takich maszyn. Jeszcze w zeszłym roku policjanci zatrzymali dwie osoby: złodzieja i pasera. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu podejrzewają, że sprawcy mogli skraść blisko 30 koparko- ładowarek o wartości ponad 2 milionów złotych.

Jak ustalili funkcjonariusze grupa działała od kilku lat na terenie całego kraju. Sprawcy zgłaszali się do firm świadczących usługi budowlane i dysponujących takim sprzętem. Umawiali się na wykonanie fikcyjnej usługi przy użyciu tego rodzaju maszyn. Gdy sprzęt z operatorem zjawiał się we wskazanym miejscu, okazywało się z różnych powodów niemożliwe wykonanie usługi w danym dniu. Termin realizacji zamawiający przesuwali na kolejny dzień. W tym czasie sprzęt był pozostawiany na miejscu, a operator urządzenia odwożony do domu. Po odwiezieniu operatora sprawcy mieli czas na kradzież pozostawionych maszyn i przewiezienie ich do pasera. Następnie tak zdobyte maszyny o wartości od 40 do 250 tysięcy złotych były wystawiane do sprzedaży. Ich cena dla uatrakcyjnienia była obniżana o blisko 30%. Obecnie policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Za kradzież i paserstwo sprawcom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP we Wrocławiu)
 

Powrót na górę strony