Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

25 osób odpowie za podrabianie alkoholu

Data publikacji 20.01.2010

Policjanci z CBŚ zakończyli czynności w śledztwie dotyczącym odkażania skażonego alkoholu etylowego i dalszego jego wykorzystania, jako alkoholu konsumpcyjnego. W sprawie zarzuty usłyszało 25 osób w tym 8 osób podejrzanych jest o kierowanie i uczestnictwo w dwóch grupach przestępczych. Funkcjonariusze ujawnili ponad 20 tysięcy litrów nielegalnie odkażonego alkoholu.

W trakcie prowadzonego śledztwa policjanci i prokuratorzy ustalili, że procederem zajmowały się dwie grupy przestępcze. Jedna z grup zajmowała się zapewnianiem dostaw alkoholu skażonego w postaci rozcieńczalnika spirytusowego, dostarczaniem substancji wykorzystywanej do odkażenia alkoholu skażonego, filtrów służących do poprawy jakości odkażonego alkoholu etylowego oraz przekazywaniem wiedzy w zakresie metod odkażania alkoholu.

Druga z grup zajmowała się odkażaniem, wyrobem z odkażonego alkoholu etylowego napojów spirytusowych w postaci wódek gatunkowych oraz spirytusu rektyfikowanego, organizowaniem butelek, nakrętek, etykiet, podrobionych znaków akcyzy. Ogółem w sprawie zarzuty przedstawiono 25 osobom.

Pozostali podejrzani to odbiorcy alkoholu skażonego z terenu całego kraju, którzy we własnym zakresie zajmowali się odkażaniem, nielegalną produkcją alkoholu i wprowadzaniem go do obrotu, jako towaru konsumpcyjnego.

Podczas zatrzymań osób podejrzewanych i przeszukań, policjanci ujawnili łącznie ponad 20 tysięcy litrów alkoholu skażonego, nielegalnie odkażonego, ponadto sprzęt służący do odkażania - pompy, kapslownice, alkoholomierze, tysiące podrobionych nakrętek, etykiet markowych alkoholi, podrobione znaki akcyzy i hologramy.

Podejrzani swoją nielegalną działalnością spowodowali łącznie ponad ośmiomilionowe uszczuplenia na szkodę Skarbu Państwa, za co postawiono zarzuty karne i karno-skarbowe.

W trakcie śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu policjanci dokonali zabezpieczeń majątkowych do wysokości 1 miliona zł.

W grudniu 2009 roku do Sądu Okręgowego w Opolu trafił akt oskarżenia w tej sprawie.

Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

(źródło: KWP w Opolu)

Powrót na górę strony