Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fundusze Europejskie w drodze do szkoły - podsumowanie akcji

Data publikacji 21.01.2010

W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego odbyła się w dzisiaj nietypowa lekcja edukacyjna dla dzieci ze szkół podstawowych z Kłudna i Klwowa (woj. mazowieckie). W spotkaniu uczestniczyła Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska, Dyrektor Departamentu Nadzoru i Analiz MSWiA Jacek Zalewski, I Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji podinsp. Rafał Batkowski oraz Dyrektor Biura Ruchu Drogowego KGP insp. Marek Fidos. Podsumowano wspólną akcję "Fundusze Europejskie w drodze do szkoły". Gościem specjalnym była aktorka Joanna Jabłczyńska, która przeczytała uczniom książeczkę "Mieszkam w Europie - Konkurs".

Program „Fundusze Europejskie w drodze do szkoły” służył uświadomieniu uczniom szkół podstawowych związku pomiędzy inwestycjami współfinansowanymi ze środków Unii Europejskiej a szeroko rozumianą poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W pięciu szkołach w małych miejscowościach na Mazowszu policjanci poprowadzili lekcje o bezpieczeństwie na drogach, zaś dzieci otrzymały pakiet odblasków zwiększających ich widoczność na drodze. Szkoły, wytypowane przez Mazowiecką Komendę Wojewódzką Policji, znajdują się w rejonach o dużej ilości wypadków.

Dotychczas lekcje edukacyjne odbyły się w pięciu szkołach podstawowych w małych miejscowościach na Mazowszu:
29 października 2009 r. – Publiczna Szkoła Podstawowa w Kołozębiu (k. Płońska),
4 listopada 2009 r. – Zespół Szkół w Wiśniewie (k. Mławy),
17 listopada 2009 r. – Państwowa Szkoła Podstawowa w Mniszku ( k. Radomia),
19 listopada 2009 r.– Szkoła Podstawowa w Puszczy Mariańskiej (między Żyrardowem a Skierniewicami),
25 listopada 2009 r.– Państwowa Szkoła Podstawowa w Belsku Dużym (k. Grójca).

Lekcja edukacyjna składała się z dwóch części. W pierwszej, policjanci z Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji opowiadali dzieciom o zasadach bezpiecznego zachowania się na drodze, pokazując m.in. filmy edukacyjne. Następnie osoby znane dzieciom z mediów (Michał Juszczakiewicz, Przemysław Saleta oraz Joanna Jabłczyńska) czytali książeczkę „Mieszkam w Europie - Konkurs”, która w formie zabawnego opowiadania przybliża najmłodszym tematykę Unii Europejskiej i Funduszy Europejskich. Całość wieńczył konkurs, w którym był pakietu odblasków (kamizelek, pasków i naklejek). Pytania dotyczyły zarówno bezpieczeństwa na drogach, jak i funduszy unijnych.

Ostatnia lekcja dla uczniów szkół podstawowych z Klwowa oraz Kłudna odbyła się 21 stycznia 2010 r. w Warszawie.

Akcja „Fundusze Europejskie w drodze do szkoły” cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, dyrektorów szkół podstawowych oraz Policji. Planowane jest zatem rozszerzenie spotkań na cały kraj.

(źródło: KWP w Radomiu)

Powrót na górę strony