Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Cios w złodziei luksusowych aut

Data publikacji 29.01.2010

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali dwie „dziuple” samochodowe na terenie kujawsko-pomorskiego. Odzyskali luksusowe samochody warte ponad 1 mln zł. Zatrzymali 5 osób, którym postawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im kara do 15 lat więzienia.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego rozpracowali grupę zajmującą się kradzieżami, przerabianiem i rozbiórką na części luksusowych samochodów. W trakcie działań w okolicach Włocławka zlikwidowali dwie „dziuple” samochodowe. Jedną w miejscowości Kowal, drugą w gminie Choceń. W wyniku akcji funkcjonariuszy CBŚ zatrzymano pięć osób i zabezpieczono dziewięć samochodów pochodzących z kradzieży: dwa terenowe bmw X5, najnowsze terenowe bmw X6, bmw 330i cabrio, bmw M3, skoda superb, dwa vw golfy, vw passata. Większość zabezpieczonych samochodów była wyprodukowana w 2008 r. Ustalono, że cztery z nich zostały skradzione na terenie Niemiec pod koniec ubiegłego roku. Co do pozostałych trwają czynności mające na celu ustalenie ich pochodzenia, gdyż posiadały już przerobione numery identyfikacyjne. Łączna wartość odzyskanych przez policjantów pojazdów wynosi ponad milion złotych.

W trakcie przeszukania miejsc zamieszkania zatrzymanych, funkcjonariusze znaleźli kilka porcji narkotyków. Zabezpieczyli także komputer samochodowy i specjalne urządzenie elektroniczne służące do kradzieży najnowszych modeli marki BMW.

Zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie wpadli w ręce Centralnego Biura Śledczego, działała głównie na terenie Niemiec i Polski. Dwa najdroższe, spośród odzyskanych samochodów, zostały skradzione tuż przed świętami Bożego Narodzenia z salonu na terenie Niemiec. W sprawie tej wszczęto śledztwo, które nadzoruje Prokuratura Okręgowa we Włocławku. Nawiązano też współpracę z policją niemiecką.

Organizatorzy „dziupli” samochodowych to mieszkańcy Włocławka, ojciec i syn. Obydwaj na wniosek prokuratora zostali aresztowani na trzy miesiące. Dwaj inni podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, paserstwa mienia o znacznej wartości oraz posiadania narkotyków. Grozi im kara do 10 lat więzienia, która może zostać zwiększona nawet do 15 za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

(źródło: KWP w Bydgoszczy)

Powrót na górę strony