Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Siedzący żołnierz” odnaleziony w domu aukcyjnym

Data publikacji 31.01.2010

Policjanci wydziału kryminalnego stołecznej Policji przy udziale funkcjonariuszy wydziału kryminalnego Biura kryminalnego KGP i policjantów stołecznej dochodzeniówki zabezpieczyli obraz z 1809 r. autorstwa Aleksandra Orłowskiego „Siedzący żołnierz”. Z ustaleń wynika, ze dzieło zostało skradzione w 1943 r. z niemieckich zbiorów w Poznaniu. Po kilkudziesięciu latach wystawiono je na aukcji w Warszawie. Cenę wywoławcza ustalono na 74 tys. złotych.

Policjanci wydziału kryminalnego KSP sprawdzając zdobytą informację trafili do domu aukcyjnego w Warszawie. Miał tam być wystawiony do sprzedaży obraz Aleksandra Orłowskiego z 1809 r. „Siedzący żołnierz”. Wszystko wskazuje na to, że obraz z kolekcji Edwarda Rastawieckiego, w 1870 r. zakupiony został przez Seweryna Mielżyńskiego i darowany poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk, a następnie Muzeum im. Mielżyńskich. W 1939 r. zarekwirowany został przez niemieckie władze okupacyjne i włączony do niemieckich zbiorów muzealnych KFM. W czasie II wojny światowej, w 1943 r. skradziono go z niemieckich zbiorów. Późniejsze jego losy były nieznane. Wiadomo jednak, że niektóre ze zgromadzonych tam dóbr pojawiły się w handlu w Poznaniu po 1970 r.

Obraz, wystawiony w katalogu aukcyjnym za 74 tys. złotych, zabezpieczono. Policjanci muszą teraz ustalić jego prawowitego właściciela. Wówczas odnaleziony obraz będzie mógł zostać mu przekazany.

Powrót na górę strony