Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowana linia produkcyjna amfetaminy

Data publikacji 01.02.2010

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali na terenie Wielkopolski linię produkcyjną amfetaminy. W miejscu nielegalnej wytwórni narkotyku został zatrzymany 29 letni "chemik". Funkcjonariusze zabezpieczyli chemikalia służące do produkcji narkotyków. Zatrzymany został również dostawca komponentów, odbiorca produktu, pośrednik oraz właściciele posesji, na której odbywał się przestępczy proceder. Wszystkim grozi kara nawet do 15 lat więzienia.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali w okolicach Środy Wielkopolskiej, w Swarzędzu, Zielonej Górze i Lublinie cztery osoby, które zajmowały się produkcją amfetaminy na wielką skalę. W garażu na terenie jednej z posesji zlikwidowana została pełna linia produkcyjna narkotyku. Na miejscu został zatrzymany 29-letni chemik, podczas obsługi linii produkcyjnej. Zatrzymani zostali również właściciele posesji, gdzie wszystko było zorganizowane.

Poznański pododdział antyterrorystyczny, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego i wydziału specjalnego CBŚ KGP szturmem weszli do wszystkich budynków na terenie posesji, gdzie w pomieszczeniu garażowym „pełną parą” pracowała linia produkcyjna amfetaminy. W pogotowiu byli również strażacy, gdyż chemiczne środki stosowane przy produkcji narkotyków w każdej chwili groziły wybuchem .

Policyjna akcja zatrzymania pozostałych osób, organizatorów nielegalnej wytwórni narkotyku, prowadzona była równolegle w Zielonej Górze i Lublinie. Tam został zatrzymany 50-letni dostawca komponentów i 52-letni odbiorca gotowego produktu. W Swarzędzu w ręce policjantów wpadł 30-letni pośrednik, który koordynował całość przestępczego procederu.

Pierwsze informacje o organizowanej pod Środą Wielkopolską wytwórni narkotyków policjanci zdobyli w połowie ubiegłego roku. Z więzienia wyszedł wówczas chemik, 29-letni mieszkaniec jednej z miejscowości pod Poznaniem, który rozpoczął przygotowania do stworzenia linii produkcyjnej amfetaminy. Kolejne działania funkcjonariuszy doprowadziły do ustalenia organizatorów i lokalizacji nielegalnej wytwórni. Gotowy narkotyk miał trafić z Wielkopolski na rynek Europy Zachodniej.

Jak się okazało, linia do produkcji narkotyku została uruchomiona w garażu przy jednorodzinnym domu. Pomieszczenie to wewnątrz było specjalnie przystosowane do produkcji amfetaminy. Podczas policyjnych działań wszystko pracowało pełną parą. Okazało się, że na linii produkcyjnej trwa kolejny etap syntezy amfetaminy. Synteza przeprowadzana była metodą umożliwiającą wyprodukowanie z jednego cyklu 6 kg tego narkotyku.

Z ustaleń funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego wynika, że wytwórnia dopiero rozpoczęła produkcję. Na miejscu zabezpieczono wszystkie elementy linii produkcyjnej oraz kilkadziesiąt litrów substancji chemicznych, będących prekursorami, służącymi do produkcji amfetaminy. Ilość tych środków pozwalała na wyprodukowanie kilkunastu kilogramów narkotyku o czarnorynkowej wartości ponad miliona złotych.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Poznaniu przedstawił zarzuty 5 osobom. Oprócz czterech bezpośrednio zaangażowanych w organizację nielegalnej linii produkcyjnej zarzuty usłyszał także właściciel posesji. Zarzuty dotyczyły wytwarzania znacznej ilości środków odurzających oraz posiadania przyrządów służących do ich nielegalnej produkcji.
Za przestępstwa te grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

( Źródło: KWP Poznań )
 

Powrót na górę strony