Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakłócali pracę sieci teleinformatycznej

Data publikacji 19.02.2010

Policjanci z Działoszyna i Łodzi dotarli do dwóch młodych mężczyzn, którzy odpowiedzą za zakłócenie pracy sieci teleinformatycznej. Za pośrednictwem kont zakładanych w sposób zautomatyzowany na portalu społecznościowym naprowadzali na swoje aukcje internetowe, oferując tysiące produktów. Obaj podejrzani są uczniami szkół o profilu informatycznym, grozi im kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Z policjantami Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej w Łodzi skontaktowali się zaniepokojeni przedstawiciele popularnego portalu społecznościowego. Zasygnalizowali swoje podejrzenia co do nielegalnej działalności wytypowanych użytkowników portalu. Nieuczciwy proceder polegał na tym, że w sposób zautomatyzowany zakładali oni konta, zamieszczając na nich erotyczne zdjęcia kobiet, czym powodowali dużą liczbę odwiedzin założonych przez siebie profili. Konta te z kolei prowadziły do aukcji internetowych promujących tysiące sprzedawanych przez nich produktów. Taki sposób reklamy jest sprzeczny z regulaminem portalu społecznosciowego, na którym za podobne konta obowiązują stosowne opłaty.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, dwaj sprawcy w ciągu trzech miesięcy założyli co najmniej 90 takich kont. Policjanci ustalili, że nieuczciwi internauci są mieszkańcami Działoszyna. Funkcjonariusze dotarli do 19-latka i jego o rok starszego kolegi, obaj są uczniami szkół o profilach informatycznych.

Podczas przeszukania ich mieszkań zabezpieczono twarde dyski komputerów oraz około 140 płyt zawierających programy komputerowe bez wymaganej licencji. Materiał dowodowy zostanie poddany analizie w Pracowni Badań Komputerowych Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Łodzi.

Obu podejrzanym w postępowaniu nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonowa w Wieluniu, przedstawiono zarzuty zakłócania sieci teleinformatycznej, przyznali się do tego czynu. Grozi im od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Łodzi)

Powrót na górę strony