Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalny handel egzotycznymi ptakami

Data publikacji 20.02.2010

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z KWP w Katowicach odkryli, że 43-letni mieszkaniec Aleksandrii nielegalnie handluje w Internecie bardzo rzadkimi gatunkami ptaków. W jego hodowli policjanci znaleźli 43 zwierzęta objęte szczególną ochroną, ze względu na swoją wartość i unikalne występowanie. Ich wartość oceniono wstępnie na ponad 70 tys. zł. Mężczyzna nie miał odpowiednich dokumentów umożliwiających handel nimi. Także pochodzenie wielu z nich w hodowli nie jest do końca jasne.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach odkryli na internetowym portalu aukcyjnym handel bardzo rzadkimi gatunkami ptaków, zagrożonych wyginięciem. Ustalono, że sprzedawcą jest 43-letni właściciel hodowli z Aleksandrii. W czasie przeszukania stróże prawa odnaleźli u niego 43 egzotyczne ptaki, których hodowla i handel objęty jest szczególnym nadzorem. Mężczyzna nie miał zezwoleń umożliwiających sprzedaż tych rzadkich gatunków. Także przedstawione przez niego dokumenty nie wyjaśniają do końca legalności pochodzenia wszystkich znalezionych w jego hodowli ptaków. Teraz śledczy zajmujący się sprawą wszystko dokładnie sprawdzają. Naruszając przepisy prawa Unii Europejskiej, dotyczące ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt, za przechowywanie, kupno i ich sprzedaż można trafić do więzienia nawet na 5 lat.

(Źródło: KWP Katowice)

Film Nielegalny handel egzotycznymi ptakami

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Nielegalny handel egzotycznymi ptakami (format flv - rozmiar 5.94 MB)

Powrót na górę strony