Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbili grupę fałszywych wnuczków

Data publikacji 22.02.2010

Policjanci z Olsztyna, Mrągowa i Ełku rozbili kolejną grupę przestępczą specjalizującą się w wyłudzeniach pieniędzy od starszych osób metodą na tzw. wnuczka. Kryminalni zatrzymali 8 osób, mieszkańców Warszawy i Łodzi, wcześniej notowanych za podobne przestępstwa. Podejrzani usłyszeli kilkadziesiąt zarzutów. Za oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Jednak w kilku przypadkach podejrzani będą odpowiadali w warunkach recydywy, dlatego w więzieniu mogą spędzić nawet 12 lat.

Policjanci pracowali nad ustaleniem i zatrzymaniem sprawców wyłudzeń od dwóch miesięcy. W grudniu ubiegłego roku uaktywnili się oszuści, którzy w sumie usiłowali, bądź dokonali ponad 30 przestępstw na terenie powiatów kętrzyńskiego, mrągowskiego, ełckiego i elbląskiego.

Sprawcy działali na dwa różne sposoby. Dzwoniąc do osoby pokrzywdzonej przedstawiali się, jako członkowie rodziny pilnie potrzebujący gotówki na okazyjne kupno auta, dochodowy biznes, bądź niespodziankę dla żony. Prosili, aby pieniądze przelewać na konto bankowe, bądź przesyłać tzw. przelewem błyskawicznym na poczcie. Potem podstawione osoby tzw. słupy realizowały wypłaty. Jak podsumowują policjanci pracujący nad tymi sprawami, sprawcy żerowali na dobroci, chęci pomocy najbliższym. Z ustaleń policjantów wynika, że łącznie na przestrzeni dwóch miesięcy sprawcy oszukali, bądź próbowali wyłudzić od 36 starszych osób nawet około 100 tysięcy złotych.

Policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Olsztynie wspierani przez funkcjonariuszy z innych jednostek, również z poza naszego województwa na przestrzeni ostatniego miesiąca zatrzymali 8 osób.

Najpierw wpadli 19-letni Paweł G., 36-letni Dariusz M. i 21-letni Łukasz G. odpowiedzialni za wyłudzenia i próby oszustw na terenie Mrągowa, Mikołajek i Ełku. Przy tym ostatnim mężczyźnie funkcjonariusze znaleźli kilkanaście kart bankomatowych oraz wydruki z różnych kont. Do wspomnianej trójki dołączyli po kolei 24-letnia Monika J., 24-letni Jarosław S., ich rówieśnik Radosław M. Wszystkie te osoby zostały zatrzymane w Warszawie. W ubiegłym tygodniu w Łodzi w ręce policjantów wpadli dwaj bracia 33-letni Józef M. i starszy o 5 lat Adam. Drugi z mężczyzn, jak udowodnili policjanci, był organizatorem procederu. To on najczęściej miał dzwonić do pokrzywdzonych, rozdzielać pracę i odbierać gotówkę od "słupów". 38-latek został zatrzymany podczas wizyty u fryzjera.

Wszyscy podejrzani usłyszeli łącznie kilkadziesiąt zarzutów. Wobec pięciu sprawców zastosowano tymczasowe aresztowanie. Najmłodszy musi stawić się w komendzie na dozór. Policjanci nie odkładają tych spraw na półkę. Zapowiadają kolejne zatrzymania.

(źródło: KWP w Olsztynie)

Film Rozbili grupę fałszywych wnuczków


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Rozbili grupę fałszywych wnuczków (format flv - rozmiar 1.28 MB)

Powrót na górę strony