Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nabór psów do służby w policji

Data publikacji 26.02.2010

Każdy człowiek posiada indywidualny zapach. Zabezpieczony ślad zapachowy człowieka charakteryzuje się: niepowtarzalnością, niezmiennością oraz nieusuwalnością. Cechy te stanowią podstawę do prowadzenia badań osmologicznych. Przy wielu z wykonywanych ekspertyz wykorzystywane są psy służbowe. Dzisiaj w pomieszczeniach laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie przy ul. Tyszowieckiej odbyła się wstępna kwalifikacja psów. Do rywalizacji o „przyjęcie do służby” stanęły owczarki niemieckie, w wieku od roku do dwóch lat, spełniające kryteria zdrowotne oraz wyróżniające się ponadprzeciętną chęcią do samodzielnego, wytrwałego wyszukiwania i aportowania ukrytych przedmiotów.

Każdy człowiek posiada indywidualny zapach. Zabezpieczony ślad zapachowy człowieka charakteryzuje się: niepowtarzalnością, niezmiennością oraz nieusuwalnością. Cechy te stanowią podstawę do prowadzenia badań osmologicznych.

Obecnie stosowane metody zabezpieczania śladów zapachowych ludzi, możliwość ich przechowywania oraz porównywania przy użyciu psów, pozwalają na uzyskanie i wykorzystanie informacji o sprawcach przestępstw praktycznie na każdym etapie procesu karnego. Doświadczona kadra pracowni osmologii wykonuje m.in. ekspertyzy z zakresu identyfikacji śladów zapachowych przy wykorzystaniu psów policyjnych.

Praca policjantów począwszy od: zabezpieczania śladów na miejscach zdarzeń, opracowaniu (typowaniu) potencjalnych sprawców, pobieraniu materiału porównawczego w postaci zapachów, porównaniu materiału dowodowego i porównawczego przy użyciu psów, pozwala w końcowym etapie na sformułowanie wniosków ekspertyzy kryminalistycznej. Efekty dotychczasowych badań osmologicznych są znaczące. W wielu przypadkach w mniejszym lub większym zakresie, pozwoliły na dostarczenie dowodów przeciwko sprawcom przestępstw i zakończeniu procesów karnych prawomocnymi orzeczeniami sądów.

Dzisiaj w pomieszczeniach laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie przy ul. Tyszowieckiej odbyła się wstępna kwalifikacja psów. Do rywalizacji o „przyjęcie do służby” stanęły owczarki niemieckie, w wieku od roku do dwóch lat, spełniające kryteria zdrowotne oraz wyróżniające się ponadprzeciętną chęcią do samodzielnego, wytrwałego wyszukiwania i aportowania ukrytych przedmiotów.

(źródło: KWP w Lublinie)

Powrót na górę strony