Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kradli akumulatory z sygnalizatorów

Data publikacji 05.03.2010

Nieletni, zatrzymani przez policjantów z Konina, włamywali się do skrzynek sygnalizacji oświetleniowej przy autostradzie i kradli akumulatory żelowe, zasilające drogowe urządzenia ostrzegawcze. Okradali również domy w budowie, garaże i domki letniskowe.Funkcjonariusze zarzucają im ponad 20 czynów popełnionych na terenie dwóch gmin sąsiadujących z Koninem. Teraz za przestępstwa odpowiedzą przed Sądem dla Nieletnich.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego wspólnie z policjantami Komisariatu Policji w Koninie w wyniku podjętych działań operacyjnych ustalili i zatrzymali dwóch nieletnich podejrzanych o liczne włamania do skrzynek zasilających drogowe sygnalizatory ostrzegawcze umieszczone przy autostradzie A-2. Kradnąc z nich akumulatory, 15-latkowie powodowali przerwanie nadawania ostrzegającego świetlnego sygnału drogowego. Nieletni zostali zatrzymani na gorącym uczynku włamania i kradzieży akumulatorów.

Podejrzani są również o kilkanaście innych włamań do domów w budowie, domków letniskowych, pomieszczeń gospodarczych i garaży na terenie gminy Krzymów i Stare Miasto. Do tych spraw zostali ustaleni również dwaj kolejni 15-latkowie. Funkcjonariusze zarzucają nieletnim łącznie popełnienie co najmniej 23 czynów karalnych.

Sprawcy działali głównie nocą, zabierali z sobą łom, którym pokonywali zabezpieczenia drzwi budynków i skrzynek sterujących oświetleniem drogowym. Kradzione akumulatory, elektronarzędzia, narzędzia, gwoździe, śruby, klucze nasadowe, przewody elektryczne, siatki ogrodzeniowe, drewniane palety, koła samochodowe, bańki z paliwem, by nie wzbudzać podejrzeń, bardzo często ukrywali w pobliskich lasach. Rzeczy te sprzedawali dorosłym osobom - i tak za akumulator wartości tysiąca złotych pobierali opłatę stu złotych. Pieniądze dzielili między sobą.

Obecnie policjanci wyjaśniają wszystkie szczegóły tego przestępczego procederu i szacują straty, które łącznie mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Docierają również do paserów. W wyniku przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych i osób, które nabyły łupy, policjanci już odzyskali dużą część kradzionego mienia. Osoby, które weszły w ich posiadanie, odpowiedzą za paserstwo, natomiast 15-latkowie za swoje czyny odpowiedzą przed Sądem dla Nieletnich.

 

(źródło: KWP Poznań)

Powrót na górę strony