Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani kolejni pseudokibice

Data publikacji 05.03.2010

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie wspólnie z prokuraturą ustalili i zatrzymali kolejne osoby do sprawy ataku pseudokibiców podczas meczu siatkówki pomiędzy Morzem Szczecin a GPTS Gorzów, do którego doszło w październiku 2009 r. Do tej pory zarzuty przedstawiono 7 osobom, w tym odpowiedzialnemu za organizację meczu.

Przypomnijmy: dziesiątego października ubiegłego roku w Szczecinie na hali sportowej przy ul. Wąskiej rozgrywano mecz siatkówki o mistrzostwo I ligi Morza Szczecin z GPTS Gorzów. W trakcie trwania pojedynku w pewnym momencie na trybunach pojawiła się grupa około dziesięciu osób, która zaatakowała zachowujących się spokojnie przyjezdnych kibiców z Gorzowa. Wśród gorzowian byli m.in. bardzo młodzi sympatycy siatkówki. Kibice GPTS byli ubrani w koszulki w barwach swojej drużyny. Napastnicy siłą zmusili ich do zdjęcia barw klubowych. Na hali obecni byli dziennikarze, którzy nagrali całe zajście. O zdarzeniu została powiadomiona Policja. Funkcjonariusze wspólnie z prokuraturą wszczęli w tej sprawie postępowanie.

Policjanci na podstawie własnych ustaleń oraz nagrań telewizyjnych wytypowali osoby odpowiedzialne za całe zajście. Na początku listopada 2009 r. funkcjonariusze zatrzymali czterech najbardziej agresywnych kibiców, którzy zaatakowali kibiców z Gorzowa. Agresorzy usłyszeli zarzuty zmuszania do określonego zachowania i udziału w nielegalnym zbiegowisku narażającym na utratę zdrowia lub życia. Ponadto jednemu z nich dodatkowo przedstawiono zarzut rozboju.

To nie był koniec, lecz początek policyjnych ustaleń. Śledczy zebrali materiał dowodowy, który pozwolił w styczniu br. na przedstawienie zarzutu organizacji omawianego meczu, bez wymaganego zezwolenia Prezydenta Miasta Szczecin. Jest to czyn określony w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych, a zagrożony sankcją karną w postaci grzywny, ograniczenia wolności, lub pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Taki zarzut usłyszał przedstawiciel klubu Morze Szczecin.

Na początku tego tygodnia po wielu ustaleniach operacyjnych policjanci zatrzymali kolejnych dwóch pseudokibiców. Są to mieszkańcy Szczecina w wieku 20 i 24 lat. Obaj usłyszeli zarzuty zmuszania do określonego zachowania i udziału w nielegalnym zbiegowisku narażającym na utratę zdrowia lub życia. 20-latek także za udział w rozboju.

Prokuratura wobec wszystkich mężczyzn, którym zarzuca się udział w zajściach podczas meczu siatkarskiego zastosowała policyjne dozory, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu uczestnictwa we wszelkiego rodzaju imprezach masowych – w szczególności w meczach i rozgrywkach sportowych. Wobec niektórych zastosowano także poręczenia majątkowe.

(źródło: KWP w Szczecinie)

 

Powrót na górę strony