Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskano neolityczną siekierkę sprzed 4 tys. lat

Data publikacji 10.03.2010

Zachodniopomorscy policjanci w czasie przeszukania mieszania w Szczecinie zabezpieczyli siekierkę wykonaną z krzemienia, która pochodzi sprzed ponad 4000 lat. Zabezpieczony zabytek poddano oględzinom w Muzeum Narodowym w Szczecinie, gdzie stwierdzono, że jest to oryginalna siekierka neolityczna.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie uzyskali informację, że jeden z mieszkańców Szczecina może posiadać zabytek archeologiczny - siekierkę wykonaną z krzemienia, która może liczyć kilka tysięcy lat. Policjanci ustali dokładny adres tej osoby a następnie udali się tam.

Podczas przeszukania zabezpieczone ostrze. Przy przeszukaniu obecny był przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, który potwierdził, że znaleziony przedmiot to bezcenny zabytek. Zaraz po zabezpieczeniu został on poddany oględzinom w Muzeum Narodowym w Szczecinie, gdzie stwierdzono, że jest to bezsprzecznie oryginalna siekierka neolityczna licząca od 4000 do 5000 lat, pochodząca prawdopodobnie z terenów Pomorza Zachodniego.

Policjanci ustalili, że siekierka została wykopana w miejscowości Stobno koło Szczecina. Zgodnie z przepisami archeologiczny przedmiot wydobyty z ziemi stanowi własność Skarbu Państwa i za przetrzymywanie go grozi kara nawet do 5 lat więzienia. Mężczyzna, który wydobył przedmiot kilka lat temu zmarł a decyzję o docelowym miejscu przekazania neolitycznej siekierki ma podjąć Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie.

(źródło: KWP w Szczecinie)

Powrót na górę strony