Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W hołdzie pomordowanym na Wschodzie

Data publikacji 12.03.2010

W 70. rocznicę podpisania przez władze sowieckie wyroku na polskich jeńcach wojennych, w zespole klasztornym w Niłowo-Stołbieńskoj Pustyni koło Ostaszkowa, przy tablicy upamiętniającej męczeństwo obywateli polskich odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli Ambasady Rzeczypospolitej Polskiejw Moskwie, w tym oficera łącznikowego polskiej Policji akredytowanego w Federacji Rosyjskiej.

W trakcie uroczystości pod tablicą pamiątkową poświęconą Polakomw więzionym w klasztorze w latach 1939 - 1940 oraz na pobliskim cmentarzu, gdzie pochowanych jest 43 Polaków, zmarłych w wyniku chorób i głodu, zapalono znicze oraz złożono kwiaty.

Zespół klasztorny w Niłowo-Optinoj Pustyni, założony w końcu XVI wieku. W czasach przedrewolucyjnych był to największy, w europejskiej części Rosji, ośrodek pielgrzymkowy. Po rewolucji służył między innymi jako więzienie dla młodocianych przestępców. Od końca września 1939 roku w klasztorze znajdował się obóz dla polskich jeńców wojennych. Według rosyjskich danych, przez obóz przeszło ponad 15 tysięcy obywateli polskich, oficerów i podoficerów WP, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Granicznej i Korpusu Ochrony Pogranicza, prokuratorów i sędziów.
 

Powrót na górę strony