Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzewani o rozboje wpadli na kradzieży miedzi

Data publikacji 17.03.2010

Policjanci z Olesna zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy są podejrzani o kradzieże elementów infrastruktury kolejowej. Stworzyli oni zagrożenie w ruchu kolejowym oraz spowodowali straty na około 12 tys. zł. W trakcie śledztwa policjanci ustalili, że mężczyźni dokonali również szeregu wymuszeń rozbójniczych oraz rozbojów w powiecie kłobuckim. Grozi im kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

13 marca 2010 roku przed godziną 23.00 dyżurny Komisariatu Policji w Praszce przyjął zgłoszenie o kradzieży elementów trakcji kolejowej w okolicach stacji w miejscowości Janinów. Wysłane tam natychmiast dwa patrole policji. Policjanci potwierdzili, że w dwóch miejscach na czynnym szlaku kolejowym zostały wykręcone i skradzione elementy miedziane tzw. dławików.

W okolicach miejscowości Słowików policjanci zatrzymali samochód marki Fiat Seicento, w którym byli dwaj mężczyźni. Podczas kontroli auta policjanci ujawnili narzędzia, które mogły posłużyć do przestępstwa oraz skradzione elementy miedziane. Jak się okazało, zatrzymani to dwaj bracia w wieku 35 i 29 lat, mieszkańcy powiatu kłobuckiego.

Funkcjonariusze, prowadząc śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Oleśnie, ustalili, że mężczyźni są podejrzewani o dokonanie szeregu wymuszeń rozbójniczych oraz rozbojów w powiecie kłobuckim. Jak stwierdzili śledczy, mężczyźni na przełomie roku 2009 i 2010 żądali od kilku mieszkańców gminy Przystajń, Panki oraz Krzepice zapłacenia 10 tys. zł a w razie odmowy grozili podpaleniem domu.

W co najmniej dwóch przypadkach, przed wykonaniem telefonów z żądaniem, dla potwierdzenia wiarygodności gróźb, podpalili niezamieszkany budynek oraz stóg słomy należące do pokrzywdzonych.

Bracia podejrzewani są również o dokonywanie napadów na kierowców. Mężczyźni, umieszczając przeszkody na jezdni, zatrzymywali pojazdy a następnie po otwarciu drzwi próbowali okradać swoje ofiary.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Bracia nigdy wcześniej nie byli notowani przez Policję.

16 marca br. na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Oleśnie zastosował wobec zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Tylko za spowodowanie zagrożenia w ruchu kolejowym oraz kradzież grozi im kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Opolu)

Powrót na górę strony