Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ogólnopolskie działania „Pasy”

Data publikacji 19.03.2010

Dzisiaj Policja prowadzi ogólnopolskie działania pn. „PASY”. Jest to już druga w tym roku akcja ukierunkowana na sprawdzanie, czy kierujący i pasażerowie stosują się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, a także czy dzieci są przewożone w sposób prawidłowy, tj. w fotelikach lub na specjalnych podwyższeniach.

Działania mają na celu nie tylko karanie kierowców za łamanie przepisów prawa, lecz przede wszystkim zwrócenie uwagi użytkownikom dróg na konsekwencje, jakie w przypadku kolizji lub wypadku niesie ze sobą jazda bez zapiętych pasów.

Nie każdego stać na pojazd naszpikowany „cudami” techniki, ciągle jeszcze wiele samochodów na polskich drogach nie ma nawet poduszek powietrznych. Tym bardziej więc kierowcy powinni korzystać z prostego, lecz bardzo skutecznego urządzenia, jakim są pasy. Często ratują one życie kierowcom i pasażerom - zarówno tym, którzy jeżdżą nowymi samochodami, jak i właścicielom wysłużonych aut.

Pamiętajmy też o prawidłowym przewożeniu dzieci. Zdecydowana większość ofiar śmiertelnych wypadków wśród najmłodszych to właśnie pasażerowie pojazdów. W 2009 roku Policja ujawniła 378 355 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami, które polegały na niestosowaniu pasów bezpieczeństwa lub fotelików ochronnych. Liczba ta świadczy o tym, że wiele osób wciąż lekceważy ten obowiązek. Skutki mogą być opłakane!

Oprócz zagrożenia zdrowia i życia kierowcy grozi za to wykroczenie kara grzywny. Przypomnijmy, że za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy można dostać mandat karny w wysokości 100 zł oraz 2 punkty. Za niedopełnienie obowiązku przewożenia dziecka w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci grozi mandat w wysokości 150 zł i 3 punkty, za przewożenie pasażera niezgodnie z przepisami - 100 zł i 1 punkt karny.

Powrót na górę strony