Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Największa w Polsce plantacja konopi zlikwidowana

Data publikacji 24.03.2010

Kryminalni z Poznania w budynku specjalnie przystosowanym do uprawy konopi zabezpieczyli ponad 10 tysięcy krzaków tej rośliny w różnej fazie wzrostu oraz 150 kg suszu roślinnego i 40 kg w paczkach kilogramowych gotowego do sprzedaży narkotyku. Na miejscu zatrzymanych zostało 9 mężczyzn, bezpośrednio zaangażowanych w przestępczy proceder.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zlikwidowali w poniedziałek rano na terenie małej miejscowości koło Kórnika największą w Polsce plantację konopi indyjskiej. W budynku specjalnie przystosowanym do tego typu uprawy, na obszarze około 1000 m2, zabezpieczono 10 tysięcy krzaków tej rośliny w różnych etapach rozwoju – od sadzonek do 1,5-metrowych krzaków. Policjanci znaleźli również około 150 kilogramów roślinnego suszu oraz 40 kilogramów (w kilogramowych paczkach) gotowej do sprzedaży marihuany. Ponadto, funkcjonariusze zabezpieczyli 6 zbiorników z różnego typu substancjami chemicznymi.

Na miejscu zatrzymano 9 osób, mieszkańców wielkopolski, którzy bezpośrednio są związani z tym przestępczym procederem. Jednym z nich jest właściciel posesji, na której uprawa była prowadzona. To właśnie na tym terenie przez 3 lata powstawał budynek z myślą o założeniu plantacji. Miał on specjalne zapadnie, maskownice otwierane hydraulicznie, przez które prowadziły kanały do podziemi, a następnie kilku hal z uprawą roślin. Specjalnie wyszkolony pies Izby Celnej jedno z takich potajemnych miejsc wskazał. Sadzonki konopi obsługiwał w pełni zautomatyzowany i skomputeryzowany system nawadniania, nawożenia i oświetlenia.

Miejsce to wyposażone było również w drogi ewakuacji. Były to kanały prowadzące poza budynek. Ukryte wyjścia znajdowały się w pobliskim kompleksie leśnym. Cały obszar był ponadto monitorowany poprzez system kilku kamer. Właściciel, Janusz P., mieszkaniec Kórnika, miał tam zarejestrowaną działalność gospodarczą - pralnię chemiczną. Była to przykrywka nielegalnej plantacji.

Policjanci prowadzący sprawę oceniają, że zlikwidowana uprawa konopi indyjskich działała od września ubiegłego roku. W tym czasie przestępcy mogli co najmniej 6 razy zebrać zbiory.

Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 24 do 47 lat. Wszyscy są mieszkańcami Wielkopolski, wcześniej byli notowani za różne przestępstwa, między innymi pobicia, oszustwa. Jeden z nich był poszukiwany od 2007 roku do odsiedzenia kary więzienia za przemyt narkotyków.

Zatrzymani za produkcję znacznych ilości narkotyków mogą trafić do więzienia na czas nie krótszy niż 3 lata. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Śremie.

(źródło: KWP w Poznaniu)
 

Film Największa w Polsce plantacja konopi zlikwidowana

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Największa w Polsce plantacja konopi zlikwidowana (format flv - rozmiar 11.94 MB)

Powrót na górę strony