Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jeden z najgroźniejszych przestępców zatrzymany

Data publikacji 25.03.2010

Poszukiwany od 6 lat 4 listami gończymi, 3 Europejskimi Nakazami Aresztowania i kilkoma nakazami doprowadzenia Mariusz W. został zatrzymany w Hiszpanii. Dzięki współpracy polskich policjantów z funkcjonariuszami z Hiszpanii, znajdujący się na liście najgroźniejszych przestępców, wpadł w Barcelonie. Mężczyzna posługiwał się 40 fałszywymi tożsamościami – przebierał się również za kobietę. Jest podejrzewany o zabójstwa, rozboje, uszkodzenia ciała i kradzieże – również na terenie Niemiec.

Mariusz W. został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskich zajmujących się przestępczością zorganizowaną. Mężczyzna wpadł w ręce Policji w Barcelonie. Ustalenie miejsca pobytu i zatrzymanie przestępcy było bardzo trudne – „Bronek” wykorzystywał tożsamość 40 osób. Policjanci z Gdańska ustalili, że najprawdopodobniej w latach 2001/2002 poruszał się po Europie w przebraniu kobiety. Przy dobrej współpracy funkcjonariuszy CBŚ, kryminalnych z Gdańska i zajmujących się poszukiwaniami międzynarodowymi, mężczyzna trafi teraz w ręce sprawiedliwości.

Dzięki działaniu policjantów z Gdańska uzyskano i wprowadzono do bazy danych SIS kod DNA i odciski linii papilarnych pobrane przez Policję austriacką (po zatrzymaniu w 1995 roku podczas nielegalnego przekraczania granicy). Pomorscy policjanci sporządzili również portret z progresją wiekową, by odtworzyć możliwy aktualny wygląd poszukiwanego. Informacje napływające do jednostki wskazywały i potwierdzały, że jest to niebezpieczny przestępca, który nie zawaha się użyć broni, pozbawiony skrupułów i wyrachowany.

Mariusz W. poszukiwany był m.in. przez prokuratury w Malborku, Ostródzie, Szczecinie i sąd w Elblągu. Wydano za nim 2 Europejskie Nakazy Aresztowania. Przez nasz wymiar sprawiedliwości „Bronek” poszukiwany jest za zabójstwo (podejrzany jest o to, że w 1996 roku w Malborku wracając wraz ze znajomymi z dyskoteki zabił jednego z kompanów zabawy strzelając mu w głowę), rozbój, ciężkie uszkodzenie ciała, włamanie i kradzież.

Niemiecki wymiar sprawiedliwości wydał również ENA za Mariuszem W. Prawdopodobnie to „Bronek” i trzej inni podejrzani napadli na nocnego portiera pensjonatu w Monachium W1995 roku. Zrabowali wtedy 5 tys. ówczesnych marek niemieckich.

Mężczyzna poszukiwany był również na całym świecie na podstawie czerwonej noty Interpolu wydanej na wniosek policjantów z komendy głównej Policji.

Trwa procedura ekstradycyjna „Bronka”.

  • Możliwe wizerunki zatrzymanego Mariusza W.

Powrót na górę strony