Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczysta Msza Święta w intencji ofiar katastrofy i 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Data publikacji 12.04.2010

Msza Święta w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz wołomińskie uroczystości 70. rocznicy zbrodni na narodzie polskim w Katyniu odbyły się wczoraj o 18:00 kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Wołominie. W uroczystościach, na które przybyły córka i wnuczka Ryszarda Kaczorowskiego, udział wzięli również Komendant i Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wołominie oraz Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Stołecznej Policji.

Zaplanowana na wczoraj uroczystość obchodów 70. rocznicy zbrodni na narodzie polskim w Katyniu, w związku z ostatnimi wydarzeniami przybrała nieco inny charakter. Mszę koncelebrował ksiądz Biskup Stanisław Kędziora w asyście proboszczów wołomińskich parafii. Wymiar tragedii nabrał dodatkowo osobistego znaczenia dla wszystkich mieszkańców wołomińskiego powiatu. Na uroczystości w dniu wczorajszym mieli przybyć prezydent Ryszard Kaczorowski, Maciej Płażyński, ksiądz Józef Joniec. W uroczystościach udział wzięły: córka i wnuczka Ryszarda Kaczorowskiego. Komendę Powiatową Policji w Wołominie reprezentowali komendant podinspektor Robert Makowski oraz zastępca komendanta podinspektor Dariusz Toński. Zarówno podczas ceremonii mszy świętej jak i podczas uroczystości przy wołomińskim Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Stołecznej Policji.

Po Mszy świętej przemówienie przy pomniku wygłosił były minister obrony narodowej Romuald Szeremietiew. Odbył się apel poległych poprowadzony przez Kompanie Honorową Wojska Polskiego. Uczestnicy uroczystości, w tym przedstawiciele powiatowej Komendy Policji, złożyli wieńce.

Komenda Powiatowa Policji w Wołominie wzięła również udział w ogólnopolskim programie edukacyjno-patriotycznym „Katyń… ocalić od zapomnienia”, sadzenia „dębów pamięci” dla uczczenia zamordowanych oficerów i policjantów, przede wszystkim tych bohaterów pochodzących z naszego powiatu. Przed budynkiem Komendy „dąb pamięci” został posadzony dla uhonorowania pamięci aspiranta Policji Państwowej Zygmunta Lecha s. Wojciecha ur. 1906-05-02 w Emilianowie, zamordowanego strzałem w tył głowy w Twerze w roku 1940. Aspirant Zygmunt Lech pełnił służbę w latach 1930-1939 w Komisariacie Policji Państwowej w Tarnopolu.

(źródło: KSP)

Powrót na górę strony