Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Warszawa – utrudnienia w ruchu w związku z uroczystościami żałobnymi

Data publikacji 15.04.2010

Kilka tysięcy policjantów komendy stołecznej Policji czuwać będzie nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości żałobnych Pary Prezydenckiej i pozostałych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. W Warszawie porządek zapewnią policjanci prewencji, ruchu drogowego, funkcjonariusze umundurowani i po cywilnemu.

W najbliższą sobotę w związku z planowanymi na godz. 12.00 uroczystościami żałobnymi na pl. Piłsudskiego wyłączony zostanie z ruchu drogowego od godz. 6.00 do 16.00 rejon ścisłego centrum ograniczony ulicami: Wisłostrada, al. Jerozolimskie, al. Jana Pawła i al. Solidarności (ruch na tych ulicach zostanie dopuszczony). W samo południe na pl. Piłsudskiego zacznie się państwowy ceremoniał pożegnalny, a godzinę później – msza żałoba ku pamięci 96 ofiar katastrofy. Ołtarz stanie w pobliżu krzyża papieskiego. Po obu stronach ołtarza wyznaczone zostały sektory dla rodzin zmarłych oraz dla władz państwowych i gości zagranicznych. Zaplanowano również sektor dla niepełnosprawnych u zbiegu ul. Wierzbowej i Marszałka Focha. Do pozostałych sektorów wstęp będzie wolny. Dla uczestników uroczystości żałobnych przygotowane zostaną telebimy.

W związku z budową ołtarza na Pl. Piłsudskiego w nocy z środy na czwartek zamknięty został przejazd przez Pl. Piłsudskiego. W związku z tym nie możliwy jest przejazd od ul. Mazowieckiej do ul. Moliera. Zamknięta jest ul. Królewska od skrzyżowania z Marszałkowską do skrzyżowania z ul. Krakowskie Przedmieście oraz odcinek ul. Mazowieckiej pomiędzy Traugutta, a Królewską.

Zamknięta ul. Senatorska na odcinku Miodowa-Pl.Bankowy. Jednocześnie wprowadzony został zakaz parkowania w obszarze Świętokrzyska - Marszałkowska - Trasa W-Z - Browarna - Topiel - Tamka.

Sobota 17 kwietnia

utrudnienia dla kierowców - od godz. 0.00 dla samochodów osobowych zostaną zamknięte ciągi:

 • ul. Marszałkowska (Al. Jerozolimskie – al. Solidarności)
 • ul. Świętokrzyska-Tamka (Kruczkowskiego – rondo ONZ)
 • Królewska (pl. Grzybowski – Marszałkowska)
 • Emilii Plater (Al. Jerozolimskie – Świętokrzyska)
 • Trasa W-Z - przed uroczystością (Wisłostrada – al. Jana Pawła II) a po uroczystości (Dw. Wileński – al. Jana Pawła II)
 • Ulice poprzeczne na wschód od al. Jana Pawła II (pomiędzy rondem ONZ a al. Solidarności)
 • ul. Szpitalna
 • ul. Zgoda
 • ul. Mazowiecka
 • ul. Krucza (krótki odcinek na północ od Al. Jerozolimskich)

- utrudnienia dla komunikacji - wyłączone dla transportu zbiorowego zostaną ciągi komunikacyjne:

 • Marszałkowska (Stawki – pl. Zbawiciela)

  Tramwaje nie będą jeździły Marszałkowską od początku kursowania, a autobusy zostaną wycofane ok. południa, niewykluczone są wcześniejsze wyłączenia w obliczu dużego ruchu pieszych. Objazdy zostaną poprowadzone przez al. Jana Pawła II.
   
 •  Al. Jerozolimskie

  Ulica będzie zamykana okresowo, na czas przejazdu delegacji zagranicznych przez Krakowskie Przedmieście.
   
 • Świętokrzyska

  Przed uroczystościami ulica będzie zamykana okresowo, na czas przejazdu delegacji przez Krakowskie Przedmieście. W czasie dłuższego zamknięcia po uroczystościach, objazd zostanie poprowadzony przez Emilii Plater i Al. Jerozolimskie.
   
 • Senatorska
 • Królewska
 • Trasa W-Z (Wisłostrada – al. Jana Pawła II)

Ruch tramwajowy zostanie wyłączony w południe. Natomiast już od samego rana nieczynne będą przystanki STARE MIASTO. Autobusy zostaną wycofane w momencie zakończenia uroczystości.

ORGANIZACJA KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie przygotował plan funkcjonowania komunikacji miejskiej.

Zgodnie uchwałą z podjętą 15 kwietnia przez Radnych m.st. Warszawy korzystanie z komunikacji miejskiej w sobotę, 17 kwietnia, jest bezpłatne.

DOJAZD NA MIEJSCE UROCZYSTOŚCI

Dojazd w okolice pl. Piłsudskiego będzie możliwy wyłącznie środkami komunikacji miejskiej. Osoby, które zdecydują się przybyć do stolicy z innych miast, powinny korzystać z pociągów (z Dworca Centralnego najwygodniej będzie dostać się na pl. Piłsudskiego na piechotę). Kolej będzie najlepszym środkiem transportu również dla mieszkańców podwarszawskich miejscowości. Specjalnie z myślą o nich, pociągi SKM będą kursowały według rozkładu jazdy dnia powszedniego. Podobnie będzie kursowała linia S9 z Legionowa. Najprawdopodobniej częściej będą kursowały także pociągi Kolei Mazowieckich. Przewoźnik planuje, w porozumieniu z ZTM uruchomić kilkadziesiąt dodatkowych połączeń. W przypadku dojazdu do Warszawy pociągami KM i SKM najwygodniej będzie wysiąść na stacji Śródmieście, z której będzie można dojść do miejsca uroczystości na piechotę.

W przypadku linii S9 na Dworcu Gdańskim należy przesiąść się do metra, które będzie kursowało częściej. W godz. 8-20 pociągi będą jeździły co 3 minuty. Metrem należy dojechać od stacji Ratusz-Arsenał, skąd na miejsce uroczystości będzie można bez problemu dojść.

Z lotniska im. F. Chopina, najwygodniejszy dojazd zapewni specjalnie uruchomiona linia 475. Prawdopodobnie w ciągu ul. Żwirki i Wigury mogą wystąpić utrudnienia związane ze wstrzymywaniem ruchu w czasie przejazdów zagranicznych gości. Dlatego linia 475 będzie wszystkich pasażerów z lotniska dowoziła do stacji metra Imielin. Autobusy będą się zatrzymywały również przy ul. Poleczki. Linia będzie kursowała z częstotliwością co 20 minut. W tej samej relacji kursuje również linia 148, która także jeździ co 20 minut.

ZMIANY TRAMWAJOWE

Część linii tramwajowych i autobusowych, zostanie zasilonych dodatkowym taborem. W przypadku tramwajów będą to linie: 7, 13, 16, 24, 25, 26 i 33. W sumie, na ulicach Warszawy, będzie tego dnia o ok. 50 tramwajów więcej niż w każdą inną sobotę.

Pozostałe zmiany tramwajowe:

4 – zawieszenie kursowania

13 – zmiana trasy:
KAWĘCZYŃSKA-BAZYLIKA - ... – Obozowa – Dywizjonu 303 – Radiowa – Powstańców Śląskich – NOWE BEMOWO
po ok. godzinie 13:00 do odwołania KAWĘCZYŃSKA-BAZYLIKA - ... – Targowa – Ratuszowa – Jagiellońska – Starzyńskiego – most Gdański – Słomińskiego – Okopowa – al. Solidarności - ... – Obozowa – Dywizjonu 303 – Radiowa – Powstańców Śląskich – NOWE BEMOWO

16 – zmiana trasy:
WORONICZA - ... – Starzyńskiego – Odrowąża – Budowlana – Rembielińska – Annopol – ŻERAŃ WSCH.

18 – zmiana trasy:
ŻERAŃ FSO - ... – Międzyparkowa – Andersa – Stawki – al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – al. Niepodległości – Nowowiejska – Marszałkowska - ... – SŁUŻEWIEC

23 – zawieszenie kursowania

26 – zmiana trasy:
po ok. godzinie 13:00 do odwołania OS. GÓRCZEWSKA - ... – al. Solidarności – Okopowa – Słomińskiego – most Gdański – Starzyńskiego – Jagiellońska – Ratuszowa – Targowa - ... - WIATRACZNA

35 – zmiana trasy:
NOWE BEMOWO - ... – al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – Nowowiejska - ... – OKĘCIE

W zastępstwie linii 23 zostaje uruchomiona linia zastępcza Z23 kursująca na trasie: CZYNSZOWA – Stalowa – 11 Listopada – Targowa – Kijowska – DW. WSCHODNI. 

ZMIANY AUTOBUSOWE

Dodatkowym taborem będą zasilone również linie autobusowe. Po ulicach będzie kursowało ponad tysiąc autobusów, czyli o ok. 500 więcej niż w każdą zwykłą sobotę. Dodatkowe autobusy będą kursowały na liniach: 111, 114, 116, 125, 127, 131, 150, 153, 160, 171, 180, 190, 500, 508, 509 (po zakończeniu uroczystości), 510 (po zakończeniu uroczystości), 517, 519, 520, 527, 709, 710, 718, 719 i 731.

W związku z tym, że już od początku kursowania, ciąg ulic: Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście i Miodowa (od ronda de Gaulle’a do ul. Świętojerskiej) będzie wyłączony z ruchu, autobusy zostaną skierowane na trasy objazdowe prowadzące ul. Marszałkowską i Andersa. Po wyłączeniu ruchu na Marszałkowskiej, ok. godz. 13, autobusy będą kursowały al. Jana Pawła II.

Po zakończeniu uroczystości, w momencie wstrzymania ruchu na ul. Świętokrzyskiej autobusy kursujące tą ulicą zostaną skierowane przez Al. Jerozolimskie.

W sobotę – dodatkowo – przystanek Królewska będzie obowiązywał również dla linii 520 i 503.

Ważna informacja dla wszystkich pasażerów podróżujących Trasą W-Z! W sobotę, 17 kwietnia, od początku kursowania, nie będą funkcjonowały przystanki Stare Miasto (u wylotu tunelu). Związane jest to z tym, że wejście na pl. Piłsudskiego będzie możliwe od strony Ogrodu Saskiego.

KOMUNIKACJA PO ZAKOŃCZENIU UROCZYSTOŚCI

Również po zakończeniu uroczystości jej uczestnicy będą mieli do dyspozycji podstawowe linie komunikacyjne, które będą zasilone dodatkowym taborem i będą kursowały częściej. Na ciągu wschód-zachód bardzo ważną rolę będą pełniły tramwaje kursujące Al. Jerozolimskimi. Pasażerowie powinni korzystać również z pociągów. Na ciągu północ-południe ważną rolę odegra kursujące często metro.

Pasażerowie jadący w kierunku Woli, Bemowa i Jelonek będą mogli wsiąść do autobusów przy al. Jana Pawła II (przy Hali Mirowskiej). Będą mogli tam dojść ul. Elektoralną. Do autobusów jadących w kierunku Targówka czy Marek będzie można dostać się bezpośrednio przy pl. Bankowym. Wozy będą czekały na jezdni al. Solidarności w kierunku Pragi, pomiędzy kinem Femina a pl. Bankowym (autobusy będą kursowały przez most Gdański). Pasażerowie jadący w tamtych kierunkach będą mogli skorzystać także z autobusów wyruszających z al. Solidarności, z wysokości parku Praskiego. Do parku Praskiego dostaną się bezpiecznie mostem Śląsko-Dąbrowskim, który będzie przeznaczony wyłącznie dla pieszych.

Pasażerowie jadący w kierunku Ochoty i Włoch, będą mogli wsiadać na przystanku Centrum 06 (w al. Jerozolimskich, w kierunku Dworca Centralnego, nad patio przy wyjściu ze stacji metra Centrum).

Do autobusów jadących w kierunku Pragi będzie można się dostać w Al. Jerozolimskich (między ul. Kruczą a rondem Dmowskiego). Co ważne, żeby uniknąć konieczności przechodzenia na drugą stronę ulicy, autobusy w kierunku Pragi ustawione będą w kierunku przeciwnym. Po odjeździe z przystanku zawrócą na rondzie.

Autobusy jadące w kierunku Mokotowa i Wilanowa, będą odjeżdżały z Centrum, a dokładniej z okolic Cepelii (południowo-zachodni narożnik skrzyżowania ul. Marszałkowskiej z Al. Jerozolimskimi).

W Komedzie Stołecznej Policji została uruchomiona specjalna linia telefoniczna dla wszystkich tych, którzy przyjadą w sobotę na uroczystości żałobne na Placu Piłsudskiego. Pod numerem telefonu 0-22 603-80-02 policjanci będą udzielać informacji o utrudnieniach w ruchu, jakie mogą napotkać uczestnicy uroczystości.

(źródło: KSP)

Powrót na górę strony