Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skarb Państwa stracił 20 mln złotych

Data publikacji 20.04.2010

Uwieńczeniem wielomiesięcznej pracy policjantów i prokuratorów z Kielc było zatrzymanie 9 osób, z których 8 jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej – fałszując dokumentacje podatkową, narazili oni Skarb Państwa na straty nie mniejsze niż 20 mln złotych.

Trafna analiza zebranego materiału dowodowego oraz wymiana informacji i skuteczna współpraca funkcjonariuszy z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego oraz Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach doprowadziła do wykrycia przestępczej działalności i zatrzymania osób stanowiących trzon jednej z potężnych grup przestępczych działających na terenie naszego kraju.

Do zatrzymań doszło w kilkunastu miejscach jednocześnie na terenie czterech województw. Na tym etapie sprawy funkcjonariusze zatrzymali 9 osób w wieku od 24 do 52 lat, wśród których znajdowały się dwie kobiety w wieku 30 i 33 lat. Osiem osób, spośród zatrzymanych, podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Ustalenia śledczych wskazują, iż grupa swą przestępczą działalność prowadziła w okresie od 2007 do 2008 roku.

Zatrzymane osoby, pochodzące z terenu czterech województw, tj. świętokrzyskiego, śląskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego, pod przykrywką zarejestrowanych, legalnych działalności gospodarczych, tworzyły fikcyjne dokumenty transakcyjne poświadczające obrót złomem metali kolorowych, tworząc tym samym tzw. wzajemną sieć zależności tych podmiotów gospodarczych.

Na podstawie tak sfałszowanej dokumentacji i złożonych deklaracji podatkowych członkowie grupy przestępczej narazili Skarb Państwa na uszczuplenie podatku od towarów i usług w kwocie nie mniejszej niż 20 mln złotych.

W związku z tą sprawą zgromadzonych zostało blisko 300 tomów akt, a także zabezpieczono część majątku podejrzanych o wartości około 250 tys. złotych.

Z ustaleń śledczych wynika, że w proceder zamieszanych jest ponad sto podmiotów gospodarczych – nie są wykluczone kolejne zatrzymania osób, co nadaje rozwojowy charakter sprawie.

Wobec 5 osób Sąd Rejonowy w Kielcach zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

(źródło: KWP w Kielcach)

Powrót na górę strony