Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

112 ratuje życie

Data publikacji 20.04.2010

Numer alarmowy 112 umożliwia uzyskanie pomocy od wszystkich służb – Policji, Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej. Korzystają z niego osoby, które znajdują się w skrajnych sytuacjach, gdy od szybkiej reakcji stosownych służb zależy ludzkie życie, ale też osoby informujące o wypadkach, kolizjach, kradzieżach. Warunkiem uzyskania szybkiej pomocy jest znajomość tego numeru.

Numer 112 jest bezpłatnym, europejskim numerem alarmowym, pod którym można uzyskać doraźną pomoc lub zostać przekierowanym na numer alarmowy konkretnych służb ratunkowych. Pod 112 należy dzwonić tylko wówczas, gdy sytuacja stwarza zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia. Wybierając ten numer, należy mieć świadomość, że sprawa, z którą dzwonimy, powinna być naprawdę poważna, ponieważ w innym przypadku tylko blokujemy linię i ktoś, kogo życie może być zagrożone, nie będzie mógł skorzystać z pomocy.

Działanie numeru 112 jest ważną sprawą także dla organów Unii Europejskiej. Komisarz ds. Społeczeństwa Informatycznego i Mediów Neelie Kroes w liście do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że 112 może pomóc tylko pod warunkiem, że większość ludzi wie o tym numerze. Dodaje także, że cieszy ją wzrost liczby osób w Polsce, które wiedzą o 112 – z 50 proc. w 2009 roku do 56 proc. w 2010 roku, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Unii Europejskiej.

Powrót na górę strony