Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Cios w przestępczość samochodową

Data publikacji 22.04.2010

Wielkopolscy policjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami samochodów, rozbieraniem ich na części i wprowadzaniem do obiegu wtórnego. Funkcjonariusze zabezpieczyli tzw. łamaki i numeratory służące do nielegalnej działalności. Zlikwidowano dziuple samochodowe, a kilkadziesiąt części i podzespołów od pojazdów poddanych zostanie ekspertyzom biegłych. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wymuszenie okupu za skradziony pojazd, a także przygotowania do przerabiania dokumentów.

Funkcjonariusze z Wydziału Samochodowego poznańskiej Policji, kryminalni z Leszna oraz policjanci z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego KWP w Poznaniu, pod nadzorem prokuratury, od kilku miesięcy pracowali nad sprawą kradzieży pojazdów z terenu Wielkopolski. Prowadzono działania operacyjne i zbierano kolejne materiały dowodowe w sprawie. Wspólne starania funkcjonariuszy doprowadziły w końcu do rozbicia grupy i zatrzymania jej członków.

Policyjne akcje przeprowadzono we wtorek rano. Funkcjonariusze grup realizacyjnych, w tym samym czasie, wkroczyli do domów i mieszkań na terenie Wielkopolski i woj. lubuskiego. W okolicach Poznania, Leszna, Pleszewa i we Wschowie zatrzymano łącznie osiem osób. Poszczególni członkowie grupy kradnąc samochody i rozbierając je na części, wprowadzali je następnie do obiegu wtórnego. Funkcjonariusze likwidując m.in. dziuple samochodowe zidentyfikowali części i podzespoły pochodzące prawdopodobnie od kilkunastu skradzionych pojazdów. W kolejnych miejscach zabezpieczono ukrywane sztosy- służące do kradzieży aut, a także numeratory wykorzystywane przy przerabianiu oryginalnych numerów identyfikacyjnych pojazdów. Odnaleziono dwa samochody, a także „czyste” tabliczki znamionowe do nadwozi i dokumenty wykorzystywane w przestępczym procederze. W mieszkaniu jednego z członków grupy przestępczej zabezpieczono gotówkę w kwocie prawie 450 tysięcy złotych i ponad 30 tysięcy euro.

W grupie, rozbitej przez wielkopolskich policjantów, znajdowały się osoby w wieku od 29 do 51 lat. Niektóre z nich już wcześniej wchodziły w konflikt z prawem. W okolicach Pleszewa zatrzymano m.in. poszukiwanego 36-latka. Tuż przed jego obezwładnieniem mężczyzna podjął bezskuteczną próbę ucieczki.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że grupa działała prawdopodobnie na terenie całego kraju. Policjanci zabezpieczyli również elementy pochodzące od samochodów skradzionych za granicą.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu pięciu osobom przedstawiła zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Kolejni zatrzymani usłyszeli zarzuty m. in. wymuszenia lub pomocy w okupie za skradziony pojazd, a także przygotowania do fałszowania dokumentów. Jedna z osób odpowie za posiadanie narkotyków.

(źródło: KWP w Poznaniu)

Powrót na górę strony