Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Służby mundurowe okiem naukowców i praktyków

Data publikacji 27.04.2010

Zadania służb i formacji mundurowych, obszary ich współpracy, rola władz administracyjnych w trosce o bezpieczeństwo wewnętrzne - to główne tezy referatów naukowych wygłoszonych w Iwoniczu podczas konferencji naukowej "Służby i formacje mundurowe w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego Rzeczypospolitej Polskiej". Patronat nad konferencją objął Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji gen. Adam Rapacki.

Dwudniową konferencję, która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Edukacji Ekologicznej Uniwersytetu Rzeszowskiego w Iwoniczu koło Krosna (to były zimowy pałac rodu Załuskich), wymyślili profesorowie Katedry Prawa Publicznego Wydziału Prawa i Administracji tejże uczelni - prof. dr hab. Elżbieta Ura (kierownik Katedry Prawa Publicznego URz) i prof. dr hab. Stanisław Pieprzny (kierownik Zakładu Prawa Policyjnego).

Zaprosili do współpracy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, komendanta Placówki w Rzeszowie Żandarmerii Wojskowej i swoich kolegów naukowców z Wyższej Szkoły Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie. Współorganizatorzy dopisali i konferencja stała się faktem.

Motywem przewodnim dwudniowych rozważań była synteza naukowej teorii z praktyką. Naukowcom (do Iwonicza przybyli, oprócz uczelni organizujących konferencję, pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Marii Curie - Skołodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie) towarzyszyli przedstawiciele:

 - Policji - inspektor Józef Gdański, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji; młodszy inspektor Krzysztof Guzik, Komendant Miejski Policji w Krośnie; młodszy inspektor Piotr Zabuski, naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie; nadinspektor Henryk Tokarski, były zastępca Komendanta Głównego Policji; nadinspektor dr Józef Jedynak, były Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie;
 - Żandarmerii Wojskowej - kapitan Konrad Kołek, dowódca Placówki w Rzeszowie ŻW;
 - Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - major Jerzy Baszak, szef Delegatury w Rzeszowie ABW;
 - Centralnego Biura Antykorupcyjnego - Janusz Kawalec, dyrektor Delegatury w Rzeszowie CBA;
 - Służby Więziennej.

Zadania władz administracyjnych referował praktyk i naukowiec w jednej osobie - dr Mirosław Karapyta, Wojewoda Podkarpacki. Gościem konferencji był Wiceminister Sprawiedliwości, Piotr Kluz.

W konferencji wzięli udział oficerowie policji Węgier i Słowacji. Uczestnicy zwiedzili Iwonicz - Zdrój, jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk.

(źródło: KWP w Rzeszowie)
 

Powrót na górę strony