Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za podrabianie leku dla pszczół

Data publikacji 07.05.2010

Opoczyńscy policjanci, współpracując z powiatowym lekarzem weterynarii w Opocznie, udaremnili wprowadzenie do obrotu leku weterynaryjnego, który nie jest wpisany do rejestru produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terenie Polski. Szacunkowa wartość zabezpieczonego specyfiku to około 110 tys. złotych.

Jak ustalono, rozprowadzaniem środka zajmował się 73-letni mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego. Produkt był przeznaczony do zwalczania choroby, która dotyka pszczoły. Nielegalny środek produkowano na terenie gospodarstwa pasiecznego w powiecie opoczyńskim. Specyfik miał postać pasków wykonanych z cienkich deseczek, które były nasączane preparatem. Lek sprzedawano drogą wysyłkową zainteresowanym pszczelarzom. Środek ten nie jest dopuszczony do obrotu nie tylko na terenie Polski, ale także w krajach Unii Europejskiej.

W toku wykonywanych czynności procesowych opoczyńscy policjanci na terenie Tomaszowa Mazowieckiego i wsi, w której znajduje się to gospodarstwo, zabezpieczyli m.in. około 4 tys. gotowych do wysyłki pasków nasączonych zakazanym preparatem, około 40 tys. przygotowanych do nasączenia drewnianych pasków, urządzenia wykorzystywane podczas produkcji specyfiku oraz dokumenty i ulotki reklamujące środek.

Dzięki działaniom opoczyńskich funkcjonariuszy udaremniono wprowadzenie do obrotu zakazanego specyfiku o szacunkowej wartości około 110 tys. złotych. Próbki zabezpieczonych chemikaliów zostaną przebadane laboratoryjnie.

Podejrzewanego o dystrybucję zabronionego leku 73-latka z uwagi na zły stan zdrowia nie zatrzymano. Trwa postępowanie w tej sprawie.

(KWP w Łodzi / mg)

Powrót na górę strony