Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczono komputery w kilkunastu województwach

Data publikacji 14.05.2010

Policjanci z Wrocławia współpracując z funkcjonariuszami z innych województw, przeprowadzili działania skierowane przeciwko osobom zajmującym się rozpowszechnianiem nielegalnych utworów. Jest to kontynuacja sprawy związanej z działalnością jednego z portali hostingowych, zajmującego się przyjmowaniem i udostępnianiem plików zawierających pirackie wersje utworów muzycznych, filmów, programów komputerowych oraz gier.

Działania przeprowadzono w województwie dolnośląskim - w powiecie głogowskim, jaworskim i złotoryjskim, a także w dziesięciu innych województwach (podlaskim, kujawsko - pomorskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, małopolskim, lubelskim, łódzkim, podkarpackim i mazowieckim).

Akcja przeprowadzona została wcześnie rano. Policjanci w jednym czasie sprawdzili łącznie 25 wytypowanych wcześniej miejsc, skąd logowały się na portalu osoby z różnych regionów kraju, zamieszczające nielegalne pliki.

Łącznie zabezpieczono 3 komputery stacjonarne, 7 komputerów przenośnych typu laptop, 32 dyski twarde oraz około 1000 płyt. Już wstępna analiza zabezpieczonych nośników potwierdziła nielegalny proceder. Zostaną one jeszcze dokładnie zbadane przez biegłego. W tej sprawie przesłuchano łącznie około 30 osób.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2009 roku policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali dwóch mieszkańców Wrocławia (21 i 41 lat), podejrzanych o paserstwo nielegalnych plików i programów. Jako osoby administrujące portalem hostingowym przyjmowały oprogramowanie i umożliwiały pobieranie go innym osobom, czym pomagały innym użytkownikom portalu w nielegalnym rozpowszechnianiu utworów.

Mężczyźni swoją działalność rozpoczęli w zeszłym roku. Otworzyli portal, na którym korzystające z niego osoby miały dostęp do różnego rodzaju plików, w tym również nielegalnych. Były to pliki zawierające muzykę, filmy, programy komputerowe oraz gry. Wszystkie dane znajdowały się na serwerach zagranicznych, natomiast ruchem plików na tych serwerach zarządzała strona zarejestrowana w Polsce. Każda z osób mogła pobrać utwór bez żadnych ograniczeń i bez wnoszenia opłat.

Jak ustalili policjanci, administratorzy nie podjęli żadnych działań mających na celu ograniczenie przestępczego procederu. W tym czasie portal mogło odwiedzić nawet ponad 4 miliony osób. Zanotowano również niespotykaną liczbę odsłon witryn sięgającą ponad 120 milionów i to właśnie wykorzystanie dużego ruchu występującego w ramach funkcjonującego serwera i reklamy umieszczane na przedmiotowej stronie, wpływały na osiągane przez właścicieli portalu zyski.

Wówczas wstępne ustalenia policjantów wykazały, że straty jakie spowodowali sprawcy są nie mniejsze niż 250 tysięcy złotych. Podczas przeszukania miejsc zamieszkania funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację, przenośne dyski pamięci, płyty z pirackim oprogramowaniem oraz komputer. Na poczet przyszłych kar zajęty został również samochód osobowy o wartości około 30 tysięcy złotych.

Policjanci ustalili, że mężczyźni przygotowywali się do rozszerzenia swojej działalności. Po zatrzymaniu osób portal został zablokowany przez funkcjonariuszy. Okoliczności wszystkich wątków tej sprawy bada policja i prokuratura.

Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony