Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wytwarzali spirytus w amatorskiej rozlewni - zostali zatrzymani

Data publikacji 18.05.2010

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy nielegalnie wytwarzali spirytus. W amatorskiej rozlewni funkcjonariusze zabezpieczyli około 2 tysiące litrów alkoholu. Wartość uszczuplenia podatku na rzecz Skarbu Państwa z tego tytułu wstępnie oszacowano na ponad 41 tysięcy złotych.

Jak ustalili policjanci mężczyźni urządzili rozlewnię w wynajmowanym pomieszczeniu magazynowym. Zamontowali tam sprzęt do destylacji alkoholu etylowego. Mieli w tym celu przygotowany parownik, grzałki, chłodnicę, pięć zbiorników o pojemności tysiąca litrów oraz setki plastikowych butelek, kartonów i nakrętek. Część alkoholu była już przelana do 5- i 10-litrowych pojemników. Reszta znajdowała się w ogromnym zbiorniku. Po przeliczeniu okazało się, że mężczyźni posiadali w magazynie około 2 tysięcy
litrów alkoholu.

Dodatkowo w samochodzie zaparkowanym przed magazynem funkcjonariusze zabezpieczyli 80 plastikowych butelek, wypełnionych nielegalnie wytworzonym alkoholem. Napełnione butelki nie miały żadnych znaków akcyzy. W ten sposób podejrzani przygotowali do wywiezienia 400 litrów alkoholu.

Wartość uszczuplenia podatku na rzecz Skarbu Państwa wstępnie oszacowano na ponad 41 tysięcy złotych.

30-latek i jego 27-letni kolega zostali zatrzymani, a alkohol i sprzęt do jego produkcji zabezpieczono.

Dziś mężczyźni usłyszą zarzuty wytwarzania i posiadania alkoholu bez znaków akcyzy w ilościach wskazujących na przeznaczenie do działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami za takie przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Policjanci złożyli wniosek o zastosowanie wobec zatrzymanych środków zapobiegawczych. Dzisiaj o ich losie zadecyduje prokuratura.

(KWP w Szczecinie / mw)

Powrót na górę strony