Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskano XIX-wieczne dokumenty i obelisk z czasów I wojny światowej

Data publikacji 31.05.2010

Dokumenty pochodzące z 1878 roku, skradzione 8 lat temu z zabytkowego kościoła w Dolsku oraz obelisk pochodzący z okresu I wojny światowej, skradziony w 2005 roku - to przedmioty odzyskane przez policjantów ze Szczecina. Przechowywał je 66-letni mężczyzna, który usłyszał już zarzuty kradzieży i paserstwa.

Dokumenty z kościoła w Dolsku w powiecie myśliborskim zostały skradzione około ośmiu lat temu, natomiast obelisk w 2005 roku. Policjanci ustalili, że przedmioty te mogą znajdować na posesji w niewielkiej miejscowości w powiecie myśliborskim.

Kiedy się tam zjawili, w mieszkaniu znajdował się 66-letni mężczyzna, który potwierdził że posiada XIX-wieczne dokumenty. Przekazał dokumenty policjantom i rozmawiając z nimi, stwierdził, że wiedział o tym, iż zostały one skradzione z wierzy kościoła. W cennych rękopisach zawarty jest opis pożaru oraz odbudowy wierzy. Znajdują się na nich podpisy osób odpowiedzialnych za odbudowę kościoła i ówczesnych władz samorządowych. Około pięciu lat temu zatrzymany Jerzy Z. nabył je od znajomego.

W czasie przeszukania jego posesji znaleziono również pomnik pochodzący z I wojny światowej. Jest to obelisk z krzyżem i liśćmi dębu, który znajdował się na rozstaju dróg w Parzeńsku. Pomnik w górnej części jest uszkodzony. Sam zatrzymany przyznał, że uszkodzenie to powstało, kiedy ciągnął go po ziemi przywiązanego liną do samochodu terenowego.

Zatrzymany usłyszał zarzuty kradzieży oraz paserstwa. Grozi mu kara do pięciu lat pozbawiania wolności. Wojewódzki Konserwator Zabytków zadecyduje, gdzie teraz trafią odzyskane przedmioty.

(KWP w Szczecinie / js)
 

Powrót na górę strony