Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowali siatkę handlarzy ludźmi

Data publikacji 31.05.2010

Lubuscy policjanci zatrzymali pięć osób podejrzanych o handel ludźmi. Organizatorzy procederu, pod pozorem organizowania pracy w Niemczech, wywieźli za granicę ponad 30 bezrobotnych. Tam groźbą i przemocą zmuszali ich do kradzieży i oszustw.

Zorganizowaną siatkę osób, zajmujących się handlem ludźmi, rozpracowali policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie. Realizacja sprawy miała miejsce pod koniec ubiegłego tygodnia, jednak policja pracowała nad nią od kilku miesięcy.

Zatrzymanie osób powiązanych z procederem wymagało zebrania niezbitych dowodów i dotarcia do jego organizatorów, którzy na stałe przebywali w Niemczech. Materiały, do jakich dotarli policjanci, pozwoliły na ujęcie pod koniec ubiegłego tygodnia czterech mężczyzn i kobiety. Wszyscy zatrzymani pochodzą z przygranicznych miejscowości województwa lubuskiego.

Organizatorzy przestępczej działalności to osoby w wieku 35-55 lat. Swym zachowaniem i wyglądem budzili zaufanie. To właśnie oni, z pomocą pośredników, docierali do bezrobotnych, pozostających bez środków do życia i uzależnionych od alkoholu. Wybierali tzw. słupy, którym oferowano rzekomą pracę na zagranicznych budowach, skupach złomu i podobnych miejscach. Zachętą była możliwość zarobienia 100-200 euro tygodniowo.

Tak zwerbowani robotnicy byli przewożeni  w głąb Niemiec. Najczęściej w okolice Hamburga i Lubeki. Na miejscu mówiono im, że pracy nie ma i że muszą zwrócić koszty podróży - w tym celu groźbą i przemocą zmuszano ich do kradzieży i oszustw. Przetrzymywano bez jedzenia i zabierano dokumenty. Na uzyskane od ofiar dane zawierano umowy kredytowe, kupowano sprzęt RTV i zakładano konta, do których uprawnienia mieli jedynie przestępcy.

Zgromadzone informacje potwierdzają, że w opisany sposób wykorzystano co najmniej 30 osób z terenu całego województwa lubuskiego. Liczba oszukanych zapewne będzie większa, ponieważ policja cały czas dociera do kolejnych pokrzywdzonych. Straty, jakie spowodowano, to dziesiątki tysięcy euro.

W ubiegły czwartek i piątek zatrzymani oszuści usłyszeli zarzuty uprawiania handlu ludźmi. Za to poważne przestępstwo grozi podejrzanym od 3 lat więzienia. Decyzją sądu cała piątka zatrzymanych została aresztowana.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mg)

Film Zlikwidowali siatkę handlarzy ludźmi

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zlikwidowali siatkę handlarzy ludźmi (format flv - rozmiar 2.6 MB)

Powrót na górę strony