Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany za milionowe wyłudzenia

Data publikacji 01.06.2010

Policjanci z KGP zatrzymali 48-letniego obywatela USA Aleksandra E., który ukrywał się na terenie naszego kraju. Mężczyzna był poszukiwany międzynarodowym listem gończym w związku z oszustwami, których dopuścił się w Ameryce. Teraz 48-latek stanie przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości.

Pod koniec lutego do policjantów z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób BK KGP dotarła informacja przekazana przez kolegów z FBI o 48-letnim Aleksandrze E. Mężczyzna był poszukiwany w związku z przestępstwami popełnionymi na terenie USA i wyłudzeniem w sumie 5 milionów dolarów.

Nad sprawą pracowali również funkcjonariusze Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP, którzy otrzymali informacje od oficera łącznikowego FBI, że nad sprawą poszukiwawczą pracują także policje z Austrii, Czech, Niemiec i Rosji, ale wiele wskazuje na to, że 48-latek może ukrywać się gdzieś na terenie naszego kraju. Po pewnym czasie do śledztwa dołączyli się poszukiwacze z komendy głównej. Bardzo szybko ustalili, że Aleksander E. ma rodzinę w Polsce. Pierwszy trop doprowadził ich do Starachowic i do namierzenia żony poszukiwanego mężczyzny. Funkcjonariusze byli w stałym kontakcie z FBI i kolegami z Czech, którzy ustalili, że 48-latek najprawdopodobniej porusza się wypożyczonym samochodem na czeskich tablicach rejestracyjnych. To z kolei doprowadziło ich do Krakowa – tam jakiś czas temu w jednym z warsztatów było naprawiane właśnie to auto. Po nitce do kłębka policjanci z Wydziału Poszukiwań doszli do 48-letniego Aleksandra E. W momencie zatrzymania mężczyzna próbował jeszcze legitymować się podrabianym paszportem na fałszywe nazwisko. Na nic mu się to przydało – Aleksander E. został natychmiast osadzony w policyjnej celi.

Teraz mężczyzna czeka na ekstradycję. Za swoje czyny odpowie przed amerykańskim sądem.

(kj /js)

Powrót na górę strony