Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt dla poszukiwanego międzynarodowym listem gończym

Data publikacji 01.06.2010

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali 48-letniego obywatela Niemiec poszukiwanego międzynarodowym listem gończym za oszustwa i fałszerstwa. Szacuje się, że na przestępczej działalności mężczyzna mógł "zarobić" nawet kilkaset tysięcy Euro. Wczoraj został aresztowany.

48-latek był poszukiwany międzynarodowym listem gończym za fałszowanie dokumentów, oszustwa i posługiwanie się fałszywymi dokumentami.

Jak ustalili policjanci mężczyzna ukrywał się w Zielonej Górze przed niemieckim wymiarem sprawiedliwości i tutaj kontynuował swoją przestępczą działalność. W wyniku działań operacyjnych policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą, a także współpracy pokrzywdzonych z Policją, funkcjonariusze wpadli na jego ślad rozpracowując sprawę dotyczącą tzw. stalkingu.

W ostatnim czasie na terenie Zielonej Góry, a także w kraju, odnotowano przypadki nękania telefonicznego kobiet przez nieznanego sprawcę bądź sprawców. Objawiało się to w ten sposób, że nieznany mężczyzna ciągle nękał swoje ofiary za pomocą sms-ów, głuchych telefonów i poczty elektronicznej. Jak ustalili zielonogórscy policjanci, sprawcą okazał się zatrzymany w piątek 48-letni obywatel Niemiec.

Podczas przeszukania w mieszkaniu zatrzymanego policjanci znaleźli sprzęt informatyczny, różne telefony komórkowe, pieniądze, kilkaset różnych kart SIM do telefonów komórkowych. Jak ustalili policjanci zabezpieczone karty służyły jego przestępczej działalności, a także za ich pomocą nękał telefonicznie kobiety na terenie kraju. Wobec mężczyzny zostanie podjęta decyzja o ekstradycji, będzie on też odpowiadał za przestępstwa popełnione na terenie Polski.

Stalking obejmuje złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, czy prześladowanie, zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu. Najczęściej objawem tego zjawiska jest uporczywe, ciągłe i zamierzone nękanie m.in. za pomocą sms-ów, głuchych telefonów i poczty elektronicznej. Działania te są szczególnie niebezpieczne zwłaszcza, gdy mogą przybrać formę przemocy psychicznej i fizycznej zagrażającej życiu ofiary. Działania prześladowców wymierzone są w wolność, prywatność, intymność, czy spokój ofiary.

Stalking pochodzi z języka angielskiego oznacza podchody lub skradanie się i używany bywał w języku myśliwych polujących na zwierzynę. Jest to także nowe zjawisko społeczne, które pojawiło się pod koniec lat osiemdziesiątych i polegało na obsesyjnym nękaniu i podążaniu fanów za gwiazdami muzyki pop i aktorami.

(KWP w Gorzowie / mw)
 

Film Areszt dla poszukiwanego międzynarodowym listem gończym


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Areszt dla poszukiwanego międzynarodowym listem gończym (format flv - rozmiar 6.11 MB)

Powrót na górę strony