Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za rozróbę przed sądem

Data publikacji 03.06.2010

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali 6 pseudokibiców dwóch zwaśnionych klubów piłkarskich, którzy w maju pobili się przed budynkiem Sądu Rejonowego przy ul. Kościuszki w Łodzi. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już prokuratorskie zarzuty udziału w bójce o charakterze chuligańskim. Prokurator Prokuratury Rejonowej Łódź Śródmieście wystąpił do sądu z wnioskami o tymczasowe aresztowanie dla dwóch podejrzanych, a pozostałą czwórkę objął dozorami policyjnymi.

19 maja łódzka policja została poinformowana o bijatyce przed Sądem Rejonowym przy ul. Kościuszki w Łodzi. Wstępnie śledczy ustalili, że tego dnia w Sądzie Rejonowym miała odbyć się rozprawa, w której na ławie oskarżonych zasiadał pseudokibic przebywający aktualnie w areszcie śledczym. Na rozprawę przybyli jego kompani, którzy chcieli zobaczyć się z kolegą i wesprzeć go na sali sądowej. O ich planach dowiedzieli się pseudokibice drużyny przeciwnej i także zgromadzili się pod sądem.

Obie grupy zaczęły „w biały dzień” obrzucać się wyzwiskami, a następnie przeszły do rękoczynów. W efekcie doszło do „regularnej bitwy”, w której udział brało kilkunastu młodych i „umięśnionych” mężczyzn. Szczęśliwie wskutek bijatyki nie ucierpiała żadna postronna osoba, zajście nie zakłóciło też pracy sądu. Równocześnie jedna z dziennikarek przekazała policji film nakręcony i dostarczony do redakcji przez anonimową osobę, na którym utrwalono bójkę. Natychmiast przystąpiono do analizy filmu pod kątem identyfikacji osób biorących udział w chuligańskiej bójce. Dzięki dobremu rozpoznaniu środowiska pseudokibiców kryminalni wyselekcjonowali z filmu 8 osób znanych im z imienia i nazwiska. 1 czerwca realizowano zatrzymania wytypowanych mężczyzn.

Policjanci z komendy miejskiej i wojewódzkiej Policji w Łodzi wspierani przez Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w godzinach wczesnorannych weszli równocześnie do 10 mieszkań. Łącznie zatrzymano 6 osób – mieszkańców Łodzi w wieku od 21 do 28 lat. W czasie przeszukań ich mieszkań kryminalni znaleźli akcesoria, które służą pseudokibicom do stadionowej chuliganki – kominiarki z emblematem i skórzane rękawiczki zakładane do bójek. Mężczyźni trafili do policyjnego aresztu.

Prokurator Prokuratury Rejonowej Łódź Śródmieście przedstawił zatrzymanym zarzut udziału w bójce o charakterze chuligańskim. 2 czerwca czterej podejrzani zostali objęci dozorami policyjnymi. Natomiast dwaj pozostali – 26 i 21-latek dzisiaj trafią przed oblicze sądu, który zadecyduje o ich tymczasowym aresztowaniu. Za popełnione przestępstwo wszystkim grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Policjanci traktują sprawę jako rozwojową – kontynuowana jest analiza filmu i ustalani są kolejni uczestnicy chuligańskiej bójki – ich zatrzymanie jest kwestią czasu.

/podinsp. Magdalena Zielińska/

Powrót na górę strony