Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze CBŚ rozbili grupę handlarzy spirytusem

Data publikacji 07.06.2010

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Kontroli Skarbowej rozbili grupę przestępczą zajmującą się odkażaniem spirytusu i wprowadzaniem do obiegu znacznych ilości alkoholu. Podczas realizacji zatrzymano łącznie osiem osób trudniących się przestępczym procederem w tym dwóch liderów grupy - 35-letniego Michała S. oraz 36-letniego Sebastiana N. Funkcjonariusze zabezpieczyli prawie 9 tysięcy litrów nielegalnego alkoholu.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego oraz Wywiadu Skarbowego weszli do mieszkań oraz na posesje członków grupy przestępczej jednocześnie w kilku miejscach w kraju, w tym w Elblągu, w podelbląskich miejscowościach, a także na terenie Łodzi, zatrzymując podejrzanych i zabezpieczając dowody prowadzonego przez nich przestępczego procederu.

1 czerwca tuż po 5.00 rano na terenie gminy Milejewo koło Elbląga zatrzymany został transport około 3 tys. litrów spirytusu. Alkohol przewożony był dostawczym samochodem przystosowanym do tego celu i trafił na posesję Sebastiana N. - jednego z liderów przestępczej grupy. Drugi z organizatorów nielegalnej działalności - Michał S. „pilotował” dostawę i został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego w trakcie rozładunku. Z ustaleń śledczych wynika, że to właśnie ci dwaj mężczyźni kierowali przestępczym procederem. Na należącej do 35-latka posesji, znajdującej się w Łodzi, policjanci i funkcjonariusze Urzędu Kontroli Skarbowej zabezpieczyli blisko 300 litrów gotowego spirytusu, a także podrobioną markową wódkę i papierosy bez polskich znaków skarbowych akcyzy. W tym miejscu znajdowała się też rozlewnia, produkowanych na bazie odkażonego spirytusu, "alkoholi gatunkowych". Policjanci dotarli także do miejsca, w którym ulokowana była linia technologiczna służąca do odkażania alkoholu. Tam zabezpieczono urządzenia filtrujące, odczynniki chemiczne oraz 5,5 tysiąca litrów spirytusu.

Z zebranego materiału dowodowego wynika, że grupa przestępcza działała od dłuższego czasu. Podejrzani kupowali dużą ilość skażonego spirytusu, filtrowali go, a następnie przelewali do markowych butelek i sprzedawali. Ilość "towaru”, jakim dysponowali sprawcy wskazuje na to, że w proceder mogło być zaangażowanych więcej osób. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty wytwarzania znacznych ilości alkoholu, jego sprzedaży oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Pięciu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Dwóch kolejnych będzie podpisywać listę osób dozorowanych. Podejrzanym, którzy w przeszłości byli już karani za przestępstwa gospodarcze i kryminalne, może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Olsztynie, mw)

 

Film Funkcjonariusze CBŚ rozbili grupę handlarzy spirytusem

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Funkcjonariusze CBŚ rozbili grupę handlarzy spirytusem (format flv - rozmiar 2.14 MB)

Powrót na górę strony