Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przesyłali mu CV, a on sprzedawał ich dane osobowe

Data publikacji 08.06.2010

Policjanci z Koszalina zatrzymali 20-letniego mężczyznę, który bezprawnie przetwarzał dane osobowe. Umieścił w Internecie ogłoszenie o rekrutacji pracowników, zainteresowani kandydaci przesyłali mu swoje CV i kopie dokumentów. W ten sposób uzyskiwał dane osobowe, które następnie sprzedawał. Grozi mu kara do 2 lat więzienia.

Młody mężczyzna umieścił na forum internetowym ogłoszenie o naborze pracowników do sklepu. Miała to być filia firmy z Wrocławia „Świat cukierków”, którą otwierano w jednej z koszalińskich galerii handlowych. Mężczyzna prosił chętnych o przesłanie kserokopii dokumentów tożsamości oraz życiorysu. W ten sposób pozyskał dane osobowe około 30 osób. Rekrutacja trwała przez cały marzec i kwiecień 2010 roku. Jednak po tym czasie nikt z firmy nie skontaktował się z chętnymi w sprawie pracy.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą koszalińskiej komendy ustalili, że 20-latek wcale nie prowadził rekrutacji w imieniu wrocławskiej firmy. Mężczyzna bezprawnie pozyskiwał dane osobowe, które potem sprzedawał. Za każde nazwisko miał otrzymywać 20 złotych. Policjanci ustalają, komu udostępniał dane i w jaki sposób mogły zostać one użyte.

20-letni mężczyzna usłyszał zarzut przetwarzania danych osobowych, do których nie był uprawniony. Zgodnie z ustawą grozi mu za to do 2 lat pozbawienia wolności.

Wszystkie osoby, które przesłały swoje dane w odpowiedzi na ogłoszenie dotyczące rekrutacji do filii „Świata cukierków”, proszone są o kontakt z Policją pod numerami 94 34 29 712, 94 34 29 282 lub 94 34 29 414 lub osobiście w Komendzie Miejskiej Policji w Koszalinie w Wydziale do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą, ul. Słowackiego 11.

(źródło: KWP w Szczecinie / js)
 

Powrót na górę strony