Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita zorganizowana grupa złodziei samochodów

Data publikacji 08.06.2010

Organizatora i szefa jednej z największych i najaktywniej działających zorganizowanych grup złodziei samochodów w Wielkopolsce zatrzymali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Piotr W. PS. Kanalia wpadł podczas próby kradzieży citroena C4. Funkcjonariusze zatrzymali również ośmiu członków tej grupy – złodziei i paserów oraz zlikwidowali trzy dziuple samochodowe.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu pół roku temu zaobserwowali niepokojący wzrost liczby kradzionych samochodów. Były to głównie marki francuskich producentów. Zdobyte przez kryminalnych informacje wskazywały na to, że za kradzieżami stoi zorganizowana grupa złodziei.

Sprawdzając każdy wiarygodny trop policjanci dotarli do Piotra W. ps. Kanalia, który dwa lata temu opuścił zakład karny, gdzie odsiadywał trzyletni wyrok za kradzieże. Był on wcześniej notowany za wiele przestępstw w tym właśnie za kradzieże samochodów. Okazało się, że zgromadził on wokół siebie kilku znajomych, wspólnie z którymi zajął się kradzieżami aut. Te trafiały do dziupli gdzie były rozmontowywane i sprzedawane odbiorcom używanych części zamiennych.

W nocy z poniedziałku na wtorek, na os. Piastowskim w Poznaniu policjanci służb kryminalnych KWP w Poznaniu zatrzymali Piotra W. pseudonim „Kanalia”, gdy usiłował ukraść citroena C4. Mężczyzna wymienił w samochodzie komputer a stacyjkę przełamał „łamakiem”. Wpadł w ręce policjantów podczas próby ucieczki, uszkadzając skradzionym citroenem inny samochód. Funkcjonariusze, którzy brali udział w zatrzymaniu, oddali kilka strzałów ostrzegawczych zanim podejrzany został obezwładniony.

Rano, kilka zespołów realizacyjnych wkroczyło do mieszkań wytypowanych osób, które działały w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się kradzieżą aut, założonej i kierowanej przez Piotra W. Poza Piotrem W. do policyjnego aresztu trafiło jeszcze osiem innych osób, które kradły auta albo zajmowały się ich rozmontowywaniem w dziuplach samochodowych.

Podczas przeszukań w okolicach Swarzędza i Wrześni policjanci odkryli trzy dziuple samochodowe. W jednej z nich funkcjonariusze odnaleźli peugeota 207 skradzionego 5 czerwca spod hipermarketu w Poznaniu, renault scenic, citroena C2 oraz kilka silników i inne podzespoły. Zatrzymanym zarzuca się kradzież co najmniej 11 samochodów lecz są podejrzenia, że liczba ta może być kilkakrotnie większa.

Za kradzieże samochodów i udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, a za kierowanie taką grupą nawet do 10 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu, mw)
 

Powrót na górę strony