Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukali wiele firm na co najmniej 60 tys. zł

Data publikacji 10.06.2010

Dolnośląscy policjanci zatrzymali 4 osoby podejrzane o oszustwo na szkodę różnych podmiotów gospodarczych na terenie całego kraju. Sprawcy rozesłali do firm około oferty o bezpłatnym umieszczeniu w sieci danych firm i ich weryfikacji. Po pewnym czasie wysłali do nich faktury VAT – każdą na kwotę blisko 1000 złotych. W ten sposób wyłudzili co najmniej 60 tys. zł. Za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej komendy wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z kolegami z komendy miejskiej Policji w Jeleniej Górze zatrzymali cztery osoby podejrzane o oszustwo.

Jak się okazało, są to mieszkańcy Jeleniej Góry w wieku od 27 do 60 lat. Podczas przeszukania mieszkań i pomieszczeń, gdzie osoby te prowadziły działalność gospodarczą, policjanci ujawnili i zabezpieczyli dokumentację związaną z prowadzeniem przestępczej działalności, dyski twarde komputerów, pendrivy oraz karty płatnicze.

Jak ustalili funkcjonariusze sprawcy zamieścili na jednym z portali gospodarczym dane firm z terenu Polski, a następnie rozesłali ok. 1500 ofert z prośbą o bezpłatną weryfikacje tych danych. W zamieszczonych informacjach pojawiały się błędy. Po weryfikacji błędnych danych, po pewnym czasie firmy otrzymywały faktury VAT na kwotę blisko 1000 złotych za wykonaną modyfikację danych. Firmy otrzymywały również informację o możliwej windykacji należności i wpisaniem do Krajowego Rejestru Dłużników. Jak ustalili funkcjonariusze do chwili zatrzymania sprawcy wyłudzili w ten sposób kwotę nie mniejszą niż 60 tys. złotych.

Ponadto podczas przeszukania policjanci zabezpieczyli wyroby z kości słoniowej o łącznej długości ok. 300 cm, skórę węża długości ok. 5 m i skorupę żółwia o średnicy 70 cm. Znalezione przedmioty podlegają ochronie zgodnie z Konwencją o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem – CITES.

Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają wszystkie okoliczności związane z tą sprawą. Wobec zatrzymanych zastosowano poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju i dozory policyjne.

Za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

(KWP we Wrocławiu / js)
 

Film Oszukali wiele firm na co najmniej 60 tys. zł


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Oszukali wiele firm na co najmniej 60 tys. zł (format flv - rozmiar 844.41 KB)

Powrót na górę strony