Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za rozboje

Data publikacji 10.06.2010

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali grupę przestępczą odpowiedzialną za rozboje na pracownikach lokali gastronomicznych w Opolu. Pięciu członków tej grupy m.in. zmuszało groźbami właścicieli pubów do przyjęcia ich „ochrony”. W jednej z restauracji mężczyźni chcieli zdetonować butlę z gazem. Wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im nawet 12 lat więzienia.

Policjanci z CBŚ ustalili, że Gracjan D., Przemysław D., Przemysław G., Bartosz K. i Damian G. od listopada 2009 roku w kilku pubach, klubach i restauracjach na terenie Opola dopuścili się szeregu przestępstw.

Funkcjonariusze ustalili, że mężczyźni nachodzili lokale i zachowywali się agresywnie, wszczynając awantury, burdy pijackie, bijąc klientów, a także właścicieli lokali. Podejrzani odmawiali płacenia za wypity alkohol, dopuszczali się także kradzieży alkoholu oraz dewastowali wyposażenie.

Członkowie grupy przestępczej przez zastraszenie personelu i właścicieli dążyli do podporządkowania sobie tych osób i płacenia sobie za „ochronę”. W kilku placówkach gastronomicznych podejrzani chcieli zmusić właścicieli do wprowadzenia do obrotu nielegalnego alkoholu.

Z czasem działania grupy stawały się coraz bardziej agresywne i niebezpieczne. Przykładem może być nieudana próba wysadzenia w powietrze jednej z restauracji w Opolu, w którą zamieszani byli trzej członkowie grupy: Bartosz K., Przemysław D. i Damian G. Do zdarzenia doszło 21 marca 2010 roku – jeden z podejrzanych podpalił butlę z gazem propan-butan, a następnie położył ją w pobliżu trzech innych butli gazowych, w wyniku czego mogło dojść do zapalenia się i eksplozji gazu, a przez to zniszczenia lokalu oraz pobliskich zabudowań mieszkalnych.

Działania policjantów z CBŚ przyczyniły się do rozbicia groźnej grupy przestępczej i uniemożliwienia jej członkom rozwinięcia działalności kryminalnej na terenie Opola.

Na wniosek policjantów prokurator z Wydziału V Prokuratury Okręgowej w Opolu, nadzorujący to śledztwo, wystąpił do sądu o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sąd uwzględnił wniosek prokuratury i tymczasowo aresztował na trzy miesiące Gracjana D., Przemysława G. oraz Bartosza K., a na 2 miesiące – Damiana G. oraz Przemysława D.

Postępowanie ma charakter rozwojowy. Policjanci i prokuratorzy proszą osoby pokrzywdzone przez grupę przestępczą, które do tej pory nie zgłosiły przestępstw popełnionych na ich szkodę, a także świadków działalności grupy o kontakt z prokuraturą lub CBŚ. Śledczy gwarantują świadkom anonimowość.

(KWP w Opolu / mg)

Film Zatrzymani za rozboje

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymani za rozboje (format flv - rozmiar 1.66 MB)

Powrót na górę strony