Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe wzory mundurów cd.

Data publikacji 03.02.2007

Trwają prace nad wprowadzeniem nowych wzorów policyjnych mundurów. W projektach, które w styczniu przedstawili studenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, uwzględniono wszystkie (albo prawie wszystkie) postulaty funkcjonariuszy z pierwszej linii. Poniżej prezentujemy kilka nowych projektów, a już wkrótce przedstawimy te wybrane do testowania przez funkcjonariuszy.

JEST GOLF!
 
Troje studentów ASP w Łodzi - Maria Kuźma (V rok), Piotr Suchocki (absolwent) i Michał Szulc (V rok) - jest w stanie pogodzić nawet najbardziej sprzeczne postulaty policjantów, np. czy spodnie bojówki powinny być wpuszczane do butów, czy zakładane na wierzch. Wymyślili, że można i tak, i tak. Na dole zaproponowali podwójną nogawkę. Z wierzchu zakończoną tunelem z szeroką gumką, dzięki której można ją założyć na buty i to w dowolnym miejscu (np. na spodzie lub na górze cholewki). Od środka będzie część ortalionowa, zakończona tasiemką, wkładana do buta.
 
Jest golf na zimę i chłodne dni (i tym samym nie ma szalików)! Wszystkie kurtki letnie i zimowe sięgają do pasa, na którym znajduje się całe wyposażenie policjanta. Są wzmocnienia na łokciach, kolanach, w kroku i na pośladkach. Guziki tylko w koszulach, w pozostałych elementach dobre zamki błyskawiczne pozwalające się rozpinać i zapinać jednym pociągnięciem ręki. Nie muszą być na środku, lecz z boku, tak aby obok było więcej miejsca na kieszeń.
 
I KIESZENIE!
 
Kieszenie dokładnie dostosowane do potrzeb, czyli noszonego w nich wyposażenia (pomyślano nawet o tych na kanapki) z możliwością ich wewnętrznej regulacji (można je powiększać lub zmniejszać za pomocą specjalnego paska w środku, aby dopasować do noszonych w nich przedmiotów). Wszystkie zapinane na rzepy lub napy, by w czasie jakichkolwiek czynności nic z nich nie wypadało.
 
Na spodniach nie ma żadnych lampasów! Elementy odblaskowe mogą być dopinane na rzepy lub napy (zatrzaski). W jednej z wersji dystynkcje są na pagonach, w innej przypinane napami, w kolejnej naszywane na stójce (zupełnie nie przypomina koloratki!). Będzie czapka bejsbolówka (ewentualnie furażerka), ale skrojona zupełnie inaczej niż obecna. Czapka do munduru wyjściowego i galowego ma być zaprojektowana na wzór amerykański. Nie będzie osobnych mundurów ćwiczebnego i służbowego - powstanie jeden.
 
KTÓRY WYGRA?
 
Nie wiadomo jeszcze, który projekt zostanie wybrany. Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli KGP i ASP zdecyduje, czy wyłonić jednego zwycięzcę i nagrodzić go (w grę wchodzi 5000 złotych), czy też przyznać nagrodę główną i dwie nagrody pocieszenia, a w zamian wszyscy trzej projektanci z ASP stworzą wspólny wzór munduru, składający się z wybranych przez komisję konkursową najlepszych propozycji poszczególnych elementów.
 
- To drugie rozwiązanie wydaje się najrozsądniejsze - twierdzi prof. Zygmunt Laskowski z Wydziału Tkaniny i Ubioru Katedry Ubioru łódzkiej ASP. - Z jednej strony z punktu dydaktyczno-pedagogicznego, a z drugiej dla dobra i policjantów, i produktu. Każdy ze studentów zaprojektował przecież jakieś rozwiązanie, które można uznać za najlepsze. Jeśli teraz połączy się je w całość, może powstać projekt prawie idealny.
 
- Tekst porozumienia ASP i KGP w sprawie mundurów dla policjantów jest obecnie w Biurze Prawnym - poinformował na prezentacji Jacek Sobolewski, zastępca komendanta głównego Policji. Zaraz po jego podpisaniu odbędzie się posiedzenie sądu konkursowego w Łodzi i wówczas (najpewniej wtedy, gdy lutowy numer "Policji 997" trafi już do Czytelników) wybrane do testowania wzorce zaprezentujemy na stronie internetowej.
 
 
TADEUSZ NOSZCZYŃSKI
zdj. Andrzej Mitura
 
 


Mundur zimowy interwencyjno-patrolowy
Projekt Piotr Suchocki

(kliknij rysunek, aby zobaczyć jego powiększenie)


Mundur ćwiczebny męski
Projekt Maria Kuźma
   
Mundur ćwiczebny damski
Projekt Maria Kuźma
   
Mundur służbowy damski
Projekt Maria Kuźma

(kliknij rysunek, aby zobaczyć jego powiększenie)


Kurtka męska z możliwością dopięcia pikowanej podszewki
Tkanina Canvas, 100% bawełna, kolorystyka granat/druk biel
Projekt Michał Szulc
   
Golf męski
Dzianina: 80% wełna, 20% nylon, kolorystyka granat
Projekt Michał Szulc


Koszulka polo męska z krótkim rękawem
Dzianina Pika, 100% bawełna, kolorystyka granat/druk biel
Projekt Michał Szulc

(kliknij rysunek, aby zobaczyć jego powiększenie)

Zobacz także: Mundurowa rewolucja

Powrót na górę strony
Polska Policja