Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przerabiali konsole do gier

Data publikacji 15.06.2010

Ponad 200 kart pamięci i baterii z oprogramowaniem do przeróbek konsol do gier, blisko 150 płyt z nielegalnymi kopiami systemów operacyjnych, aplikacji użytkowych oraz gier, 2 komputery przenośne typu laptop oraz przerobioną konsolę do gier i podróbki padów do konsol, zabezpieczyli policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, KMP w Białej Podlaskiej oraz KPP w Łukowie. Szacuje się, że wartość strat wynikająca z przestępczej działalności podejrzanych wynosi ponad 800 tys. zł.

W policyjnych działaniach udział brali także pracownicy Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej. Na trop nielegalnej działalności policjanci natrafili dzięki monitorowaniu Internetu. Osobom, które zajmowały się przerabianiem konsoli do gier, co umożliwiało odtwarzanie na nich pirackich płyt, może grozić teraz kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Działania, "cyberpatroli" poprzedzone były obserwacją różnych serwisów internetowych. Monitorowane były m.in. witryny ogłoszeniowe, portale aukcyjne, na których zamieszczane były oferty dotyczące przerabiania konsol. Oferowane usługi polegały na odpłatnym instalowaniu specjalnego oprogramowania lub sprzedaży kart pamięci tj. urządzeń do obejścia fabrycznych zabezpieczeń, co w efekcie umożliwiało korzystanie z pirackich gier. Procederem trudniły się osoby z wykształceniem informatycznym.

Wczoraj przyszedł czas na realizację. Funkcjonariusze z KWP, wspierani przez policjantów z Białej Podlaskiej oraz Łukowa, weszli pod dwa wytypowane adresy. Podczas przeszukania jednego z mieszkań w Białej Podlaskiej należącego do 23-letniego mężczyzny, zabezpieczono m.in. ponad 200 kart pamięci i baterii z oprogramowaniem do przeróbek konsol do gier, 145 płyt z nielegalnymi kopiami systemów operacyjnych, aplikacji użytkowych oraz gier, komputer przenośny typu laptop, przerobioną konsolę do gier oraz podróbki padów do konsol. Odnaleziono tam także materiały potwierdzające ilość zrealizowanych, nielegalnych transakcji. Z zabezpieczonej dokumentacji wynika, że mieszkaniec Białej Podlaskiej sprzedał ponad 1500 nielegalnych kart.

Policjanci weszli także do jednego z mieszkań w powiecie łukowskim. Tam z kolei zabezpieczono komputer przenośny typu laptop oraz korespondencję poczty elektronicznej świadczącej o nielegalnej działalności dotyczącej przerabiania konsol do gier PSP. Według ustaleń mieszkający tam 24-letni mężczyzna przełamał techniczne zabezpieczenia w ponad 500 konsolach PSP.

Zgodnie ze wstępnymi szacunkami pokrzywdzonych firm (producentów i dystrybutorów oryginalnych gier), straty wynikające z przestępczej działalności podejrzanych wynoszą ponad 800.000 zł. Osobom zajmującym się tym procederem może grozić teraz kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Swoją działalnością naruszyły one przepisy Kodeksu Karnego, Ustawy Prawo Przemysłowe oraz Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

(KWP w Lublinie, mw)

Powrót na górę strony