Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito grupę okradającą tiry

Data publikacji 16.06.2010

Polkowiccy policjanci rozbili grupę podejrzaną o szereg kradzieży z włamaniem do tirów. Do zdarzeń dochodziło podczas postoju na parkingach położonych przy stacjach paliw. Pięciu sprawców, w tym jeden nieletni, wpadli w ręce funkcjonariuszy podczas kolejnego włamania. Policjanci udowodnili im kradzieże na terenie Polkowic i sąsiednich powiatów oraz poza granicami kraju.

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego i Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach zatrzymali na gorącym uczynku przestępstwa pięciu mieszkańców Głogowa w wieku od 16 do 26 lat, podejrzanych o usiłowanie kradzieży z włamaniem do naczepy tira.

Policjanci zaskoczyli podejrzanych w momencie rozcinania plandeki. Gdy funkcjonariusze podjęli akcję, kierowca nagle ruszył, nie reagując na polecenia do zatrzymania się. Sprawcy, uciekając autem, uderzyli bokiem samochodu jednego z interweniujących policjantów, następnie kierowca usiłował najechać na drugiego z funkcjonariuszy. W tym momencie policjant oddał strzały w koło samochodu, próbując uniemożliwić ucieczkę. Mimo że opony zostały przestrzelone, kierowca samochodu dalej kontynuował ucieczkę. Do pościgu włączyły się inne patrole pełniące w służbę w okolicy. Podjęte działania doprowadziły do zatrzymania sprawców. Wszyscy trafili do policyjnego aresztu.

Funkcjonariusze w trakcie pracy nad sprawą ustalili, że podejrzani w okresie kliku miesięcy w podobny sposób działali na terenie Polkowic i sąsiednich powiatów, a także poza granicami kraju. Interesował ich towar znajdujący się w naczepach tirów. Sprawcy wybierali miejsca postojowe tirów, położone w okolicach stacji paliw. Jak ustalili funkcjonariusze, kradli m.in. opony, odzież, paliwo. Wstępnie straty oszacowano na kwotę blisko 40 tys. zł na szkodę różnych pokrzywdzonych. Część skradzionych przedmiotów została odzyskana.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem. Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Przedstawiono również zarzuty czynnej napaści i naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy.

Decyzją Sądu Rejonowego w Lubinie wobec dwóch z zatrzymanych zastosowano poręczenie majątkowe, wobec dwóch następnych sąd orzekł tymczasowy areszt. O losie nieletniego zadecyduje sąd rodzinny i nieletnich.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Powrót na górę strony