Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tanie windowsy z sieci

Data publikacji 17.06.2010

Policjanci wpadli na trop mężczyzny handlującego nielegalnym oprogramowaniem. Sprzedając przez Internet sprowadzane z Chin podrobione programy, naraził ich legalnych producentów na straty co najmniej 80 tys złotych. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, monitorując Internet, wpadli na trop osoby handlującej oprogramowaniem. Ceny oferowanych programów były na tyle niskie, że śledczy nabrali podejrzeń co do ich autentyczności. W trakcie przeszukania mieszkania 37-letniego katowiczanina, stróże prawa odkryli podrobione systemy operacyjne najbardziej zaawansowanej wersji Windows 7, profesjonalne wydania pakietu biurowego Office 2007, markowe zabezpieczenia antywirusowe i wysokiej klasy programy graficzne.

Mężczyzna handlował również na portalach aukcyjnych samymi kodami, aktywującymi pakiet biurowy Office, wskazując kupującym serwer internetowy, z którego właściwy program mogli pobrać samodzielnie. Policjanci przejęli również adresowaną do mężczyzny przesyłkę z Chin, w której znaleźli kilkanaście kolejnych podrobionych pakietów Office 2007 Professional, łudząco podobnych do oryginałów. Po bliższym przyjrzeniu się im śledczy jednak ze zdziwieniem zauważyli, że wszystkie mają... ten sam numer licencyjny. Oprócz tego w przesyłce znalazły się notebooki z nielegalnie zainstalowanym Windowsem.

Zabezpieczone oprogramowanie jest poddawane dokładnym oględzinom przez przedstawicieli firm komputerowych, w tym Microsoftu. Wstępnie straty, jakie ponieśli producenci oprogramowania, oszacowano na około 80 tys. złotych. O losach mężczyzny zajmującego się nielegalnym handlem zadecyduje teraz prokurator i sąd. Grozi mu nawet 5 lat wiezienia.

(KWP Katowice / dz)

Film Tanie windowsy z sieci

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Tanie windowsy z sieci (format flv - rozmiar 11.16 MB)

Powrót na górę strony