Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali blisko 700 monet rzymskich

Data publikacji 22.06.2010

Dolnośląscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o paserstwo zabytków archeologicznych. W jego mieszkaniu funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli blisko 700 monet rzymskich wykonanych z brązu i mosiądzu. Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu, wspierani przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Miliczu, na podstawie uzyskanych informacji, przeszukali mieszkanie 48-letniego mężczyzny. W wyniku przeprowadzonych działań funkcjonariusze odnaleźli i zabezpieczyli blisko 700 monet rzymskich wykonanych z brązu i mosiądzu.

Wszystkie zabezpieczone przedmioty, stanowiące zabytki archeologiczne, zostaną przekazane biegłym z zakresu archeologii i numizmatyki, którzy szczegółowo ocenią ich pochodzenie oraz wartość. Jak ustalili policjanci, mężczyzna sprzedawał te przedmioty na internetowych portalach aukcyjnych. Na jednej monecie zarabiał od kilku do kilkunastu złotych.

Przypomnijmy, że przedmioty wykopane z ziemi, stanowiące zabytki archeologiczne, są własnością Skarbu Państwa. Paserstwo takich przedmiotów zagrożone jest karą pozbawienia wolności nawet do lat 5.

Osoby, które wejdą w ich posiadanie, zobowiązane są powiadomić o tym konserwatora zabytków. W przeciwnym razie mogą odpowiadać za przywłaszczenie mienia, a to zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Natomiast na prowadzenie wykopalisk trzeba mieć stosowną zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków. W przeciwnym razie prowadzenie prac archeologicznych jest nielegalne i w świetle ustawy stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Sąd w takim przypadku może również orzec przepadek narzędzi i przedmiotów służących do prowadzenia nielegalnych wykopalisk.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Film Policjanci odzyskali blisko 700 monet rzymskich

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Policjanci odzyskali blisko 700 monet rzymskich (format flv - rozmiar 1.84 MB)

Powrót na górę strony