Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za handel kobietami

Data publikacji 29.06.2010

Śląscy policjanci wspólnie z włoskimi karabinierami zatrzymali 5 członków międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się handlem ludźmi. Przestępcy werbowali swoje ofiary w Polsce, proponując im legalną i dobrze płatną pracę w Grecji, we Włoszech oraz w Japonii. W rzeczywistości kobiety trafiały do nocnych klubów, gdzie zmuszano je do prostytucji. Zatrzymani mogą trafić do więzienia nawet na 15 lat.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach pod koniec 2008 roku zajęli się rozpracowywaniem grupy osób podejrzewanych o handel ludźmi. Kryminalni ustalili, że Polacy werbowali w kraju młode kobiety, którym oferowano atrakcyjną pracę zarobkową w charakterze hostess oraz osób obsługujących lokale gastronomiczne i rozrywkowe znajdujące się we Włoszech, Grecji i Japonii. Ogłoszenia o takiej treści umieszczano w Internecie, bądź w prasie. Zainteresowane Polki informowano, że praca jest legalna, a umowy podpisywane będą na miejscu. Skuszone obietnicą wysokich zarobków wyjeżdżały za granicę, opłacając koszty podróży. Jednak zamiast do pracy trafiały najpierw, wraz z innymi kobietami, do mieszkań, w tym również takich, które nie spełniały jakichkolwiek standardów sanitarnych. Stamtąd zaś, po zapoznaniu się z "pracodawcami", wywożono je do nocnych lokali.

Ich praca polegała głównie na towarzyszeniu klientom klubów i restauracji, a na ich żądanie również na świadczeniu usług seksualnych. Z ustaleń śledztwa wynika, że poszkodowanym w wielu przypadkach nie wypłacano wynagrodzenia, zabierano dokumenty tożsamości i bilety powrotne do domu. Stosowano również wobec nich przemoc i groźby. Niektórym kobietom udawało się uciec do kraju.

Włoscy policjanci prowadzili podobne śledztwo. Efektem współpracy było jednoczesne uderzenie we włosko-polską grupę przestępczą. W sumie do sprawy, we Włoszech i w Polsce, zatrzymano 16 osób, 13 spośród nich zatrzymano na terenie Włoch - wśród nich było dwóch polskich obywateli. Kolejne trzy osoby zatrzymano w Polsce. Kryminalni z katowickiej komendy wojewódzkiej zatrzymali w Dzierżoniowie, Gdańsku i Stargardzie Szczecińskim dwóch mężczyzn i kobietę podejrzanych o działanie w tej grupie.

W działaniach przeprowadzonych we Włoszech  wzięli udział dwaj polscy policjanci - jeden z Centralnego Zespołu ds. Handlu Ludźmi KGP.

Za handel ludźmi i udział w zorganizowanej grupie przestępczej zatrzymanym grozi kara nawet do 15 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / js)

Powrót na górę strony