Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalnie rozsyłali sygnał telewizyjny

Data publikacji 02.07.2010

W ostatnich dniach policjanci z Lublina, wspólnie z biegłymi z zakresu informatyki śledczej oraz pracownikami firmy zajmującej się ochroną praw autorskich, zlikwidowali trzy nielegalne punkty rozsyłania sygnału telewizyjnego płatnych platform cyfrowych. Osobom, które organizowały nielegalną działalność, tzw. sharing, grozi kara do 3 lat więzienia.

Policjanci, monitorując Internet, natrafili na trop nielegalnego procederu tzw. sharingu. W sieci pojawiały się osoby, które oferowały usługę dostarczania poprzez Internet pełnych pakietów programowych telewizji. Odbiorcy mogli uzyskiwać sygnał telewizyjny, nie będąc abonentami płatnych platform telewizyjnych. Według wstępnych ustaleń z ich usług korzystało ponad 30 osób.

Działania policjantów przeprowadzono pod dwoma adresami w Lublinie oraz w jednym z mieszkań w powiecie lubelskim. Na strychu jednego z budynków 26-letni mężczyzna posiadał serwerownię. Osoby zainteresowane odbieraniem sygnału telewizyjnego uzyskiwały dostęp do serwera 26-latka, a później docelowe hasło. Z kolei dwaj mieszkańcy Lublina w wieku 33 i 35 lat umożliwiali odbiorcom korzystanie z oferty telewizji cyfrowych, wykorzystując do tego oprogramowanie do odbioru, a następnie dzielenia sygnału.

W trakcie prowadzonych czynności policjanci zabezpieczyli: serwer z macierzą złożoną z 3 dysków twardych, 3 tunery telewizyjne, czytnik kart telewizyjnych USB, 4 karty abonenckie do płatnych platform telewizyjnych, 3 laptopy, 6 twardych dysków komputerowych oraz kilkadziesiąt płyt CD, DVD i pamięci pendrive.

Dokładne wyliczenie strat poszczególnych platform telewizyjnych, wynikające z przestępczej działalności organizatorów tzw. sharingu, będzie możliwe po dokładnym ustaleniu ilości odbiorców oraz okresu trwania procederu. Osobom, które zajmowały się nielegalnym rozsyłaniem sygnału płatnych kanałów telewizyjnych, może grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie / js)
 

Powrót na górę strony