Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polsko-amerykańskie ćwiczenia antyterrorystów

Data publikacji 03.07.2010

W dniach 10-25 czerwca policjanci Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP przebywali w Stanach Zjednoczonych na zaproszenie Illinois National Guard – Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Głównym celem pobytu był udział w dwudniowych ćwiczeniach o nazwie „Prairie North”.

Brały w nich udział Gwardia Narodowa, ISP TRT (Illinois State Police Tactical Response Team), NIPAS (Northern Illinois Police Alarm System), Illinois State Police, BOA KGP, Państwowa Straż Pożarna oraz jednostka Wojska Polskiego do zwalczania skażeń chemicznych.

Ćwiczenie realizowano w miejscowości Bensonville, w kompleksie budynków mieszkalnych oraz magazynów przeznaczonych do wyburzenia. Było to pierwsze przedsięwzięcie zorganizowane na tak dużą skale, w którym brali udział policjanci BOA KGP. Miało ono na celu sprawdzenie procedur oraz szybkie i sprawne współdziałanie różnych służb i jednostek w sytuacji wzięcia zakładników, z użyciem aktywnego strzelca w środowisku skażenia chemicznego.

O skali przedsięwzięcia świadczą siły i środki, wykorzystane w ćwiczeniach, m.in. specjalistyczny sprzęt: pojazdy pancerne z platformami typu „MARS”, stroje przeciwchemiczne wyposażone w aparaturę z obiegiem zamkniętym, śmigłowce ze specjalnymi urządzeniami do obserwacji z powietrza, przekazujące na bieżąco obraz do centrum dowodzenia wyposażonego w łączność satelitarną. Ćwiczenia w całości były finansowane przez Gwardię Narodową Stanu Illinois.

Ponadto policjanci BOA KGP brali udział w specjalistycznych treningach z jednostką ISP TRT. Ćwiczenia te zawierały między innymi: trening strzelecki, zajęcia taktyczne w pomieszczeniach oraz w środkach komunikacji miejskiej, wejścia wybuchowe, wejścia z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu wyważeniowego – mechanicznego oraz hydraulicznego, a także techniki wysokościowe. Funkcjonariusze BOA KGP mogli też zapoznać się z taktyką działania na jednostkach pływających z użyciem szybkich łodzi typu „RIB”.

Warto podkreślić, że jest to kolejne przedsięwzięcie realizowane przez policjantów BOA we współpracy z ISP TRT.

(BOA KGP / rh)

Powrót na górę strony