Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

XV Zlot Rowerowy im. gen. Marka Papały

Data publikacji 04.07.2010

W Pruchniku odbył się jubileuszowy, XV Zlot Rowerowy im. gen. Marka Papały. Honorowy patronat nad tą imprezą objął Komendant Główny Policji. Na grobie tragicznie zmarłego Generała kwiaty złożyli członkowie jego rodziny, posłowie i przedstawiciele władz samorządowych.

Honorowy patronat nad tegorocznym zlotem objął Komendant Główny Policji, generalny inspektor Andrzej Matejuk. Na grobie tragicznie zmarłego Generała kwiaty złożyli przedstawiciele Policji – mł. insp. Andrzej Sabik, Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, a także jarosławski Komendant Powiatowy Policji, insp. Janusz Dymek. Cześć Zmarłemu oddał również Wójt Gminy Pruchnik Stanisław Górski, posłowie, rodzina Marka Papały, a także wielu innych zaproszonych gości.

Już od rana uczestnicy licznie zgłaszali się do Pruchnika, aby w biurze zawodów XV Zlotu Rowerowego im. gen. Marka Papały zarejestrować się w poszczególnych konkurencjach. W tym roku organizatorzy maratonu rowerowego przewidzieli konkurencje dla wszystkich grup wiekowych. Dorośli uczestnicy mogli sprawdzić swoje siły na trasie "Mega", liczącej 54 km, i "Mini" – 17-kilometrowej. Trasy najdłuższych dystansów zaplanowano w okolicznych lasach, w bardzo wymagającym górzystym terenie. Pomimo dużego zmęczenia na twarzach zawodników widać było zadowolenie i satysfakcję z ukończenia bardzo trudnego wyścigu. Na płycie boiska rozegrano konkurencję dla najmłodszych dzieci. Przewidziano również konkurencje rowerowe dla osób niepełnosprawnych, których, jak szacują organizatorzy, ponad sto wzięło udział zawodach.

Nagrody zwycięzcom poszczególnych konkurencji wręczył miedzy innymi: mł. insp. Andrzej Sabik, insp. Janusz Dymek i brat Generała - Andrzej Papała. Wśród nagrodzonych znalazł się również najstarszy i najmłodszy uczestnik maratonu.

Propagowanie zdrowego stylu życia, aktywny wypoczynek i rekreacja to nie jedyny cel tych zawodów. XV Zlot Rowerowy im. gen. Marka Papały to impreza rowerowa wpisana w cykl maratonów pod nazwą "Cyklokarpaty". Zlot jest doskonałą okazją, aby w ten wyjątkowy sposób, przez sport i przestrzeganie warunków fair play, uczcić pamięć Marka Papały.

Doskonała organizacja, piękne, ale i wymagające trasy rowerowe i niezwykła atmosfera Zlotu przyciągnęła uczestników z różnych odległych części kraju, a także zza granicy. W jednej z konkurencji zawodnik z Ukrainy stanął na najwyższym stopniu podium – trofeum za zwycięstwo otrzymał z rąk Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu, insp. Janusza Dymka.

Organizatorzy, oprócz sportowej rywalizacji, przewidzieli również wiele innych atrakcji. Szczególnym zainteresowanie widzów cieszył się pokaz tresury psów policyjnych. Sierż. Piotr Sebastyanka wraz z psem Mozartem oraz st. sierż. Paweł Olszański wraz z psem Ramzesem pokazali, jak działają psy w służbie. Funkcjonariusze zaprezentowali między innymi sposób obezwładniania napastnika z bronią z użyciem psa służbowego, a także uwolnienie z jego pomocą osoby bezprawnie pozbawionej wolności.

Jedną z atrakcji był również pokaz akrobacji rowerowych w wykonaniu Krystiana Herby. Nauczyciel wychowania fizycznego w jednej z rzeszowskich szkół pokazał bardzo efektowne i niebezpieczne zarazem ewolucje na rowerze. Wyczynowiec, mimo młodego wieku, może pochwalić się wieloma sukcesami. Rowerzysta-akrobata wjechał rowerem po schodach na szczyt najwyższych budynków w Polsce, w tym Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Nad bezpieczeństwem uczestników tej imprezy czuwało ponad dwudziestu policjantów, którzy odpowiadali chętnie na pytania najmłodszych o bezpieczeństwo jazdy na rowerze. Najbardziej ciekawscy mogli usiąść na najnowszych motocyklach jarosławskiej drogówki lub za kierownicą radiowozu.

(KWP w Rzeszowie / mg)

Powrót na górę strony