Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stop powodziom!

Powódź, która nawiedziła Polskę, to czas ludzkich tragedii i niezwykłego poświęcenia. Był to też okres olbrzymiej mobilizacji wszystkich służb niosących pomoc, w tym też Policji. Dziś w całym kraju odbyła się zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu dla jednostek ratowniczych. Akcję zorganizowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W warszawskim finale wziął udział Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk.

Dziś Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zorganizowała zbiórkę publiczną, której celem będzie zakup sprzętu, pomagającego w likwidowaniu skutków powodzi. Ma być on używany wszędzie tam, gdzie może pojawić się zagrożone podtopieniami, zalewami czy kataklizmem powodzi. Żywiołu i jego skutków nie da się w stu procentach przewidzieć. Można za to przeciwdziałać krytycznym sytuacjom, m.in. mając do dyspozycji nowoczesne urządzenia, dzięki którym walka z żywiołem jest skuteczna. Planowany jest zakup kilkuset urządzeń. Będą to m.in. wydajne motopompy, specjalny sprzęt pływający, agregaty prądotwórcze, które już na jesieni zostałyby rozesłane po całym kraju.

W Warszawie zorganizowano centrum dowodzenia akcją. Na scenie na Placu Zamkowym odbywały się koncerty i różnego rodzaju imprezy. Pomysłodawca akcji, Jurek Owsiak, rozmawiał z zaproszonymi gośćmi – wśród nich był Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk.

Komendant podziękował organizatorom za to, że nie zapomnieli o policjantach, którzy pomagali podczas tej tragicznej powodzi, oraz funkcjonariuszom straży pożarnej. – Musimy też jednak pamiętać o policjantach, którzy przepracowali ponad dziewięćdziesiąt tysięcy służb na rzecz powodzian, o policyjnych pilotach śmigłowców, którzy uratowali 116 osób. Oczywiście musimy też wiedzieć, że głównym zadaniem policjantów była ochrona dobytku, który pozostał w miejscach, skąd mieszkańcy zostali ewakuowani. Trzeba podkreślić, że z tego zadania wywiązali się dobrze – powiedział komendant. – Nie odnotowaliśmy żadnego aktu szabrownictwa – podkreślił.

Komendant Główny Policji zaznaczył też, że choć powodzi już nie ma, to policjanci nadal pomagają ludziom. - Tragedia została i trzeba mieszkańcom pomóc. Staramy się z tego trudnego zadania wywiązać najlepiej jak potrafimy. Nasi dzielnicowi często odwiedzają poszkodowanych i starają się ich wesprzeć. A nie jest to zadanie proste, bo trzeba rozmawiać o tragedii, którą przeżyli i która sprawia, że w oczach pojawiają się łzy – zauważył.

Wydaje mi się, że bardzo ważna jest solidarność całego społeczeństwa, którą widać np. w tej zbiórce pieniędzy na lepszy sprzęt dla straży pożarnej. Dzięki temu poszkodowani powodzią wiedzą, że jesteśmy z nimi, a to dla nich jest bardzo ważne – podsumował komendant.

mg / fot. mk

Policjanci w walce ze skutkami powodzi
Galeria zdjęć

Powrót na górę strony